Zaujíma ich hlavne to, že ak sa brexit stane realitou, či tam budú môcť zostať žiť a pracovať a či sa zmenia nejako ich životné podmienky. Nový Čas od niekoľkých zisťoval, ako to celé vnímajú a aký majú na brexit názor.
Vraciame sa na Slovensko
Frona Valovičová (30), Milton Keynes, AnglickoJe to neuvážený krok bez plánu. Ľudia, ktorí boli za brexit, určite netušili, čo to prinesie. Ešte neviem, ako mi to skomplikuje život, lebo nevieme, čo príde, nič nie je naplánované, nikto nič nevie presne povedať. Sme tu s manželom skoro 8 rokov, ale určite chceme ísť domov na Slovensko ešte pred brexitom. Úradníci totiž určite nebudú vedieť, ako si budeme musieť vybavovať papiere k odchodu. Pri našom rozhodovaní či a kedy odísť zavážil aj brexit.
Možno pôjdem do inej krajiny
Vlada Fileová (29), Milton Keynes, Anglicko
Brexit nejako neriešim, pretože ja som tu už viac ako 5 rokov, takže teoreticky by sa ma to nemalo nejako dotknúť. Iba má hnevá aktuálny kurz. A aj keby to pre mňa znamenalo, že už nemôžem pracovať vo Veľkej Británii, tak to nemení nič na názore, že nechcem byť na Slovensku a pracovať tam. Je ešte dosť krajín v EÚ, kde sa dá lepšie zarobiť a viesť kvalitnejší život. Obavy nemám, toto je iba rozhodnutie krajiny, a keď si už raz mal odvahu žiť v inej krajine ako na Slovensku, tak druhýkrát to asi tiež nebude problém. Ale možno pre mňa to ani nebude nutné. Akurát budem mať pravdepodobne viacej papierovačiek, ak by som si chcela vybaviť nejaké potvrdenie a podobne.
Nemáme informácie
Adriána Klinková (25), Newport, WalesAko cudzinka som si stále nie istá, čo mám očakávať od brexitu, pretože podľa mňa tu máme nedostatok informácií. Myslím si, že brexit je taká vec, ktorú polovica chce a polovica nie. Aspoň teraz to tu tak vyzerá. Obavy z toho nemám, keďže som pracujúci a dane platiaci človek. Bližšie sa však k tomu neviem vyjadriť, lebo stále nie je dostatok informácií o tom, čo sa bude od nás ako od cudzincov vyžadovať. Napríklad, aké typy dokumentov budeme musieť predložiť.