Informovala o tom agentúra AFP. Obe strany si vymenili nespresnený počet zadržiavaných osôb na severozápade Sýrie, neďaleko mesta al-Báb ležiaceho pri regionálnej metropole Aleppo, uviedlo turecké ministerstvo. Podľa jeho oznámenia išlo o "pilotný projekt". Monitorovacia organizácia Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) uviedlo, že vláda a povstalci si vzájomne vymenili po desať väzňov.
Rusko, Irán a Turecko sa usilujú dosiahnuť mier v Sýrii v rámci tzv. astanského procesu. Každá z týchto krajín zohráva významnú úlohu v sýrskom konflikte, ktorý sa začal v marci 2011. Rusko a Irán doňho zasiahli na strane sýrskej vlády a postarali sa o jej prežitie, pokým Turecko podporuje povstalecké skupiny na severe Sýrie, aby zabránilo sýrskym Kurdom v rozšírení území, ktoré ovládajú pri jeho hranici, približuje AFP.
Turecko v poslednom čase, keď posilnilo spoluprácu s Ruskom ohľadom Sýrie, nepoukazuje tak dôrazne na svoj pôvodný deklarovaný cieľ odchodu sýrskeho prezidenta Bašára Asada z funkcie. Astanský proces postupne zatienil rokovania pod záštitou OSN, známe ako ženevský proces, ku ktorého účastníkom patria USA a európske mocnosti, ktoré by boli kľúčovými prispievateľmi pre povojnový medzinárodný program obnovy Sýrie.
K prekážkami západnej pomoci pri obnove patrí to, že USA a EÚ trvajú na procese politickej transformácie, pri ktorej by sa Asad vzdal moci, ako aj prítomnosť iránskych a Iránom vedených bojovníkov v Sýrii.