Správy o tom priniesli sýrske štátne médiá, povstalci však takéto tvrdenia popreli, informovala agentúra AP.
Väčšina z ľudí prijatých do nemocníc mala ťažkosti s dýchaním a rozmazané videnie, uviedli lekári pre štátnu televíziu. Jeden lekár povedal, že dvaja zranení - dospelí a dieťa - sú v kritickom stave. Televízia priniesla zábery zdravotníkov ošetrujúcich mužov a ženy na nemocničných posteliach.
V Aleppe bolo po odpálení projektilov cítiť zápach plynu, uviedol šéf Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva (SOHR) Rámí Abdal Rahmán.
Štátna agentúra SANA uviedla, že počet hlásených zranených, ktorí mali ťažkosti s dýchaním, postupne vzrástol na 107.
Podľa SOHR bolo hospitalizovaných 94 ľudí, ale väčšinu z nich prepustili a 31 osôb, ktorí zostávajú v nemocnici, nie sú v kritickom stave.
Miestny zdravotnícky predstaviteľ Hadž Tahá informoval, že počet hlásených zranených postupne vzrástol, pričom ich príznaky naznačujú, že použitým plynom bol chlór. Sú však potrebné ďalšie testy, dodal.
Povstaleckí velitelia a opoziční predstavitelia vládne správy spochybnili. Popreli, že by na Aleppo vystrelili otravný plyn, a obvinili Damask zo snahy narušiť existujúce prímerie a snahy naštartovať politické rozhovory.
Štátna televízia neskôr uviedla, že vládne jednotky podnikli odvetný úder, pri ktorom zasiahli zdroj útoku. Bližšie podrobnosti nepriniesla.
Skôr v priebehu soboty pri ostreľovaní povstalcami ovládanej oblasti v susednej provincii Idlib vládnymi jednotkami zahynulo podľa tamojších predstaviteľov najmenej sedem civilistov.
Prímerie v Aleppa a Idlibe je v posledných dňoch čoraz krehkejšie. Na Aleppo v uplynulých týždňoch útočia povstalci, pričom na mesto dopadajú rakety. Vláda reaguje protiútokmi na oblasti pod kontrolou rebelov na vidieku.
Vzhľadom na neprítomnosť nezávislých pozorovateľov je útoky jedovatým plynom ťažké potvrdiť, píše AP. Obe strany konfliktu v Sýrii sa však počas vojny z takýchto útokov vzájomne obviňujú.