Po nedeľňajšom summite EÚ o brexite v Bruseli to vyhlásil predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD). Zdôraznil, že do politickej deklarácie o budúcich vzťahoch medzi EÚ a Britániou sa podarilo presadiť aj pripomienky SR o hľadaní možností spolupráce v oblasti rodinného práva a zosúlaďovania sociálnych systémov. O silné a strategické partnerstvo Británie s EÚ prejavili podľa slovenského premiéra záujem európski lídri i britská premiérka Theresa Mayová.
Pellegrini upozornil, že Slovensko nebolo pasívnym pozorovateľom, ale vnášalo aj svoje vlastné pripomienky. Politická deklarácia obsahuje pripomienky o hľadaní možností spolupráce v oblasti rodinného práva a zosúlaďovania sociálnych systémov.
Predmetom dohody bolo aj postavenie Slovákov žijúcich a pracujúcich v Spojenom kráľovstve počas prechodného obdobia a zaručenie toho, aby nebolo dotknuté. "Nedopustím ani ja, aby ktokoľvek v zahraničí robil zo Slovákov občanov druhej kategórie," vyhlásil. "Pred štyrmi týždňami som jasne povedal, že vláda neprijme žiadne opatrenia, ktoré by ohrozili bezpečnosť a suverenitu SR."
Ďalšie podmienky budú predmetom diskusií a uzatvárania dohôd. Pellegrini predpokladá, že aj v záujme Británie bude zaujať status quo v prípade občanov EÚ, ktorí už žijú a pracujú v Británii. Objasnil, že zmienené dohody nemusia byť ratifikované v parlamente. Ďalšie jednotlivé neskoršie dohody však môžu mať povahu, ktorá bude potrebovať ratifikáciu v slovenskom parlamente.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová uviedla, že dohoda o brexite schválená Európskou úniou na nedeľňajšom summite pripravila pôdu pre "riadený rozvod" medzi EÚ a Britániou. Zároveň vyjadrila smútok nad rozhodnutím Británie opustiť toto spoločenstvo po 45 rokoch, informovala agentúra DPA.
Podľa Merkelovej umenie diplomacie splnilo svoju úlohu, odkazujúc tým na schválenie dohody o brexite, ktorá podľa nej zachová "veľmi blízky vzťah" medzi zostávajúcimi 27 členskými krajinami EÚ a Britániou. Kancelárka tiež pripustila, že po jej schválení "cíti istú úľavu". Odmietla sa však vyjadriť, či Únia obnoví s Britániou rokovania, ak britský parlament dohodu o brexite neschváli.
Podľa Merkelovej dohoda o vystúpení Spojeného kráľovstva z Únie síce "vyvažuje záujmy oboch strán", zároveň však varovala, že sa v tejto záležitosti "musí toho ešte veľa urobiť".
Španielsky premiér Pedro Sánchez po summite povedal, že Španielsko je teraz na rokovaniach ohľadom Gibraltáru "v silnej pozícii". Predstavitelia Španielska predtým totiž naznačili, že sú pripravení blokovať dohodu o odchode Británie z EÚ, pokiaľ im Londýn nebude garantovať právo veta pri rozhodovaní o budúcom štatúte Gibraltáru.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron zase vyhlásil, že ak britský parlament dohodu o brexite odmietne prijať, Británia bude musieť predložiť ďalšie návrhy dohody o vystúpení z Únie. "Nemôžem špekulovať o hlasovaní v britskom parlamente. Avšak v tomto prípade (neschválenia dohody) je úplne jasné, že bude na Británii, aby predložila (ďalšie) návrhy. Je však našou zodpovednosťou, aby sme na všetky možnosti boli pripravení," dodal podľa agentúry Reuters Macron.