Reklama

Test zmäkčovačov vody: Ktorý najlepšie chráni pred vodným kameňom?

Test zmäkčovačov vody: Ktorý najlepšie chráni pred vodným kameňom?

Zdroj: iStock

Reklama

Používate prostriedky proti usadzovaniu vodného kameňa v práčke? Český dTest sa pozrel na niekoľko zmäkčovačov vody rôznych značiek a rôznych foriem.

Odborníci si posvietili najmä na to, aké množstvo vodného kameňa sa usadí na ohrievacích telesách práčok a aké množstvo minerálnych látok sa zachytí vo vypranej bielizni. Čo zistili? Gél, tablety alebo prášok? Pokiaľ ide o stav ohrievacej špirály, je to v podstate jedno. Ak vás však zaujíma, aké množstvo minerálnych látok sa zachytí v bielizni, tak na forme prípravku záleží. Inkrustácia, ako tento proces nazývajú odborníci, sa navonok prejavuje vyblednutím látky alebo namáhavejším žehlením. „Gélové prípravky jej dokázali v priemere predchádzať lepšie než prášok alebo tablety,“ tvrdí Vanda Jarošová z českého magazínu.

Prečo práve v práčke

  • Ohrievanie v práčke je najviac náchylné na usadzovanie vodného kameňa
  • Rozpustené vápenaté a horečnaté soli sa ľahšie menia v nerozpustný povlak za tepla

Ako to merali

Každý prípravok musel absolvovať 50 pracích cyklov. V práčke zásobovanej veľmi tvrdou vodou oprali 3,5 kilogramu bavlnenej bielizne, pričom použili výrobcom odporúčaná dávku zmäkčovadla. Keď technici vyňali ohrievacie teleso, zvážili množstvo vodného kameňa, ktorý sa na ňom usadil.

Bez použitia zmäkčovadla

  • Na ohrievacej špirále sa usadia asi 2 gramy vodného kameňa
  • Minerálne látky prichytené na bavlnenej bielizni tvoria 6 %

Menej je viac

Výrobcovia odporúčajú použiť zmäkčovadlo vody pri každom praní. Potrebné množstvo prípravku sa však pri výrobkoch líši. Čím menej, tým lepšie. Zmäkčovadlo sa pridáva k praciemu prášku, a tak zvyšuje záťaž na odpadovú vodu. S najskromnejšími porciami si vystačili tablety.

Autor: Novy Cas, Jozef Čavojec

Vyberáme pre Vás niečo viac

Súvisiace