Správny smer v neúprosných podmienkach slovenských hôr je základným predpokladom šťastného návratu domov. Podľa štatistík záchranárov sa až 20 percent všetkých úrazov a nehôd v horách stane v dôsledku zhoršenej viditeľnosti. „Ľudia občas zabudnú, že sa v lese stmieva rýchlejšie. Keď príde tma, nevedia sa zorientovať. Preto nám napadlo vytvoriť svietiace turistické značky,“ povedal Peter Tauš, ktorý pôsobí ako docent na Technickej univerzite v Košiciach.
Novinka TuLiMark nebude len funkčná, ale bude aj šetrná k prírode. „Svietiace značky budú napájané obnoviteľným zdrojom energie a plne autonómne,“ priblížil. Funkčný prototyp svietiacej značky získal finančnú podporu 20-tisíc eur od súkromného investora. „Spustíme testovaciu prevádzku v Slovenskom raji a na tej najnebezpečnejšej, najproblematickejšej trase z pohľadu viditeľnosti. Ak všetko pôjde dobre, chceli by sme skúšku zariadení spustiť už v lete a nechať ich tam celý rok,“ prezradil Tauš.
Cena jednej značky by sa pri sériovej výrobe mala pohybovať okolo 20 eur. Dodal, že výhrady ochranárov k svetelnému smogu uprostred chránených oblastí vyriešili tak, že značky budú výraznejšie viditeľné len v druhej polovici trasy. „Budú tam preto, aby ľudia vedeli bezpečne dôjsť do cieľa,“ pričom uviedol, že nebudú svietiť stále, ale budú blikať v intervaloch. „Pri testovaní v noci sme zistili, že to stačí na to, aby sa človek v tme ľahko zorientoval,“ uzavrel.