Nálady v krajine sa od referenda v roku 2016 zmenili a väčšina Britov je podľa prieskumov proti vystúpeniu z EÚ. Premiérka Theresa Mayová navyše čelí pre brexit útokom na domácej politickej scéne. Expresne rýchle rokovanie. Trvalo len necelú polhodinu a lídri krajín Európskej únie odobrili rozvod Európy s Veľkou Britániou. Avizovaný bojkot zmluvy o brexite zo strany Španielska sa nekonal.
Vyjednávači sa dohodli, že otázka budúceho statusu Gibraltáru bude záležitosťou samostatnej dohody medzi Londýnom a Španielskom a nepodliehala súhlasu všetkých členov EÚ. Napriek bezproblémovému priechodu dohody sa samit niesol v ponurej atmosfére. „Toto nie je čas na jasot ani oslavy. Je to smutná chvíľa, je to tragédia,“ povedal na samite predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.„Robíme všetko pre to, aby bol tento rozvod čo najhladší, aj keď žiadne hladké rozvody neexistujú,“ doplnil. V rovnakom tóne okomentoval dohodu o brexite holandský premiér Mark Rutte. „Som presvedčený, že v tejto situácii niet víťazov. Tým, že Veľká Británia odchádza, strácame všetci,“ vyhlásil Rutte novinárom.
Obe strany sa však zhodli na tom, že medzi kontinentom a ostrovným štátom naďalej zostávajú priateľské vzťahy. „Únia so Spojeným kráľovstvom zostávajú spojencami, partnermi a priateľmi,“ uviedol hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier.
Rozhodovať bude britský parlament
Odchod Veľkej Británie je podľa dohody naplánovaný na 29. marca 2019. Počíta sa tiež s prechodným obdobím, počas ktorého Spojené kráľovstvo zostane súčasťou vnútorného trhu a colnej únie. To by malo trvať do roku 2022. V decembri bude dohodu o brexite schvaľovať britský parlament a tam sa očakávajú problémy. Britskí stúpenci zotrvania v Únii odmietajú brexit ako taký a požadujú nové referendum o ňom.
Premiérka Theresa Mayová však vyzýva krajinu na jeho prijatie. „Som presvedčená, že my ako parlament máme povinnosť schváliť brexit,“ povedala britská premiérka. Podľa analytika portálu EurActiv.sk Radovana Geista je pravdepodobné, že sa Briti budú chcieť vyhnúť tzv. tvrdému brexitu.
„Ak by to parlament odmietol, mohli by sa stať dve veci. Buď to Theresa Mayová akceptuje a bude sa snažiť možno ešte vyrokovať nejaké ústupky. Druhá možnosť, ak by to britský parlament odmietol, je, že by Mayová zvolala predčasné voľby a po nich by nová vláda asi dohodu akceptovala ako menšie zlo ako tvrdý brexit,“ vysvetlil Geist.
Pre Jaguar v Nitre sa nič nemení
Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne
Výroba dopravných prostriedkov predstavuje zhruba 35 % z celkovej priemyselnej výroby na Slovensku. Automobilový sektor predstavuje 40 % podiel na priemyselnom vývoze Slovenska, a práve Jaguar Land Rover by mal tento podiel ešte zvýšiť.
Okrem pozitívneho vplyvu na priemyselnú výrobu a čisté vývozy vidieť pozitívny dosah novej automobilky aj na rast zamestnanosti - nové miesta sú nielen v JLR, ale vytvárajú sa aj u subdodávateľov. Automobilka JLR pripravovala spustenie prevádzky na Slovensku už počas debát o brexite, takže sa neočakáva, že by teraz prehodnocovala svoje pôsobenie v krajine.
Harmonogram brexitu
- 14. november 2018 - vláda Veľkej Británie schválila dohodu o brexite
- 25. november 2018 - návrh schválili všetky členské krajiny EÚ na samite v Bruseli
- december 2018 - o dohode bude rozhodovať britský parlament
- január 2019 - dokument o brexite prejde schvaľovacím procesom v parlamente EÚ a Európskej rade
- 29. marec 2019 - Veľká Británia vystúpi z EÚ