A premiér Peter Pellegrini (43) ho, zdá sa, zobral za slovo. Podľa neho kontroverznú medzinárodnú dohodu v žiadnom prípade neprijmeme. Odpísala koalícia Lajčáka!? Čelí atakom z každej strany. Proti migračnému paktu OSN, ktorého prijatie na konferencii v Marrákeši presadzuje Miroslav Lajčák, vystúpil minulý týždeň aj predseda Smeru Robert Fico (54).
Vo videu na sociálnej sieti upozornil, že aj keď je dokument právne nezáväzný, politicky je mimoriadne silný. Koaličná SNS zašla ešte ďalej a ministra zahraničia vyzvala, aby do Maroka vôbec necestoval a dal tým jasné stanovisko, že Slovensko s paktom nesúhlasí. Národná rada bude budúci mesiac rozhodovať o návrhu z dielne národniarov, ktorý má zaviazať vládu, aby sme pakt neprijali. Tiež zahraničný výbor odporučil, aby sme od neho odstúpili.
„Pokiaľ parlament vyhodí slovenskú diplomaciu z budúcich diskusií o migrácii na globálnej úrovni, musím na to zareagovať adekvátne, odchodom z postu šéfa diplomacie, lebo by to znamenalo vyslovenie nedôvery slovenskej zahraničnej službe a mne ako jej najvyššiemu predstaviteľovi,“ zopakoval svoje rozhodnutie Lajčák v Sobotných dialógoch RTVS a dodal, že aj keď nás dokument k ničomu nezaväzuje, svoje výhrady najlepšie vyjadríme priamo v Marrákeši. Zároveň avizoval, že do parlamentu predloží alternatívny návrh.
Slovensko pakt nechce
Pellegrini zo samitu v Bruseli odkázal, že Slovensko pakt z dielne OSN nepodporí. „Ako predseda vlády odmietam znenie paktu o migrácii a odmietam, aby platil na Slovensku,“ povedal Pellegrini a dodal, že požiadal ministerstvo zahraničných vecí o právnu analýzu, či účasť na stretnutí štátov Slovensko k niečomu zaviaže. Ak áno, tak podľa Pellegriniho do Marákeša zo Slovenska nikto nepôjde.
Premiér už o tom hovoril aj s Lajčákom a jeho možnú demisiu berie na vedomie, aj keď verí, že sa s tým zmieri a štátnu službu nadradí svojim osobným postojom. Podľa šéfa národniarov už len samotnou prítomnosťou v Maroku by sme vyjadrili súhlas s paktom. „Pretože aj naozaj fyzická účasť, tam sa nehlasuje, spôsobí, že väčšinovo deklaratívne je to prijaté,“ uviedol v relácii O 5 minút 12 šéf SNS Andrej Danko.
Proti dokumentu OSN sa prakticky postavila celá politická scéna. Dokonca aj opozičné strany sú proti jeho prijatiu. Jedinú podporu v parlamente tak minister Lajčák našiel u bugárovcov, ktorí sú pripravení rokovať o jeho návrhu. „Podľa vyjadrení ministra zahraničných vecí pripravený materiál odráža aj obavy Slovákov z migrácie ako takej a garantuje, že Slovensko bude mať svoj hlas pri rozhodovaní o migrácii. Most-Híd obidva momenty považuje za dôležité, rovnako ako jednoznačné odmietnutie povinných kvót a zabezpečenie suverenity Slovenska,“ uvádza sa v stanovisku strany Most-Híd.
Kríza v súvislosti s kompaktom o migrácii zmenila aj pozíciu Lajčáka, ktorý doteraz patril k favoritom Roberta Fica a v Smere s ním počítali ako s prezidentským uchádzačom. Lajčákovi sa však do kandidatúry nechce a je otázne, či odmietnutie podpory pre pakt nie je pomstou smerákov za jeho trucovanie. Lajčáková demisia by zároveň otvorila priestor pre veľké rošády. V kuloároch sa totiž v posledných dňoch šepká, že o flek ministra zahraničia sa zaujíma aj predseda Smeru Robert Fico.
Koalícia môže obetovať Lajčáka
Tomáš Koziak, politológ
Miroslav Lajčák to myslí vážne. Aj z pohľadu, že je profesionálny diplomat a bol predsedom Valného zhromaždenia OSN, kde sa tento dokument pripravoval. Táto debata u nás skĺzla do roviny rôznych dohadov a v koalícii sa Lajčák cíti čoraz menej komfortne. Navyše, ťažko by sa mu vysvetľovalo, ak by do Marrákeša cestovať nemohol a pravdepodobne by demisiu podal.
Neodvolanie Andreja Danka v parlamente pre rigoróznu prácu naznačuje, že jeho pozícia v rámci koalície je veľmi silná. Môže sa postaviť do roly, že ak nebude po jeho vôli, tak budú predčasné voľby. Pretože vie, že z koalície má on najlepšie šance polepšiť si v nich. Smer padá, Most-Híd padá, SNS si preferencie udržuje. Viem si predstaviť, že ak si Danko v rámci koalície postaví hlavu, zrejme obetujú Lajčáka, aby dovládli.
Chce si udržať dobre renomé
Ján Baránek, politický analytik
Ide o to, či sa Lajčák odpíše sám. Teraz je na ňom, čo si vyberie, či ustúpi, alebo odstúpi. Odmietnutie migračného paktu OSN spojilo snáď prvýkrát v histórii skoro celú opozíciu s koalíciou. Pre Lajčáka je dôležitejšie, čo si o ňom myslia jeho zahraniční spojenci, ako to či bude ministrom.
Do istej miery je ten text jeho robota a pokiaľ Lajčák ešte chce robiť kariéru v medzinárodných štruktúrach, má tam veľkú časť prívržencov, ktorí sú za tento pakt a ktorí čakajú, ako sa zachová. On má široké pracovné možnosti a ide mu o zachovanie medzinárodného renomé.
Čo im prekáža na migrácii
- Medzinárodný dokument údajne nerozlišuje medzi legálnou a nelegálnou migráciou.
- Jeho prijatím by pre Slovensko síce nevznikli právne záväzky, no text by mal silnú politickú a morálnu váhu.
- V pakte sa rozoberajú práva migrantov, no nehovorí sa o ich povinnostiach.