Najnovšie technológie nielenže urobili zo školy jednu z najmodernejších a energeticky najúspornejších v celom kraji, ale zároveň sa stala „učebnou pomôckou“ pre žiakov študujúcich stavebné odbory. Podľa riaditeľky školy Martiny Knappovej sú na stavbe použité tie najmodernejšie technológie a má radosť z toho, že práve žiaci SPŠ stavebnej majú možnosť chodiť do školy, ako do akejsi učebnej pomôcky.
„Už vo fáze projektovania sme sa snažili nechať čo najviac odkryté všetky technológie, ktoré sú určené pre energetickú úsporu. Študenti tak môžu na vlastné oči vidieť celý systém rekuperácie, fotovoltaiky, solárne panely a všetky technológie, ktoré sú určené pre úsporu. Vždy sme im odporúčali, kam si majú ísť podobné systémy pozrieť. A teraz to majú v podstate v každej triede,“ skonštatovala Knappová.
Veľkým projektom podľa riaditeľky ešte investície do školy nekončia. Škola uspela v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) s projektom za asi 500 000 eur. „Aj vďaka Trenčianskemu samosprávnemu kraju, ktorý projekty dofinancováva, ideme investovať do ďalších prerábok. Pôvodné šatne na prízemí školy sa prerábajú na špičkové moderné dielne. Po zrušení šatní sme urobili na chodbe skrinkový systém pre žiakov. Ďalších 80 000 eur sme získali na kúpu nových prístrojov pre študentov odboru geodézia, kartografia a kataster,“ doplnila riaditeľka.
Ako dodala, škole sa podarilo získať 100 000 eur aj na vytvorenie vlastného laboratória pre testovanie stavebných materiálov. V minulosti ho škola mala, neskôr sa zrušilo. SPŠ stavebná E. Belluša bude podľa nej jedinou strednou školou na Slovensku, ktorá takéto laboratórium bude mať. Vďaka solárnym panelom a fotovaltaike, ktorá zabezpečuje elektrinu pre celú prevádzku školy, ale aj vďaka zatepleniu, výmene okien a ďalším energetickým zariadeniam predpokladá Knappová ročnú úsporu energií až na úrovni 50 000 eur, ktoré sa následne môžu investovať do ďalších projektov.