Hovorca premiérky Theresy Mayovej James Slack uviedol, že ide o "ďalší dôkaz destabilizačného správania sa Ruska v regióne a pokračujúceho narúšania územnej celistvosti Ukrajiny". Dodal, že "Rusku nesmie byť dovolené používať silu s cieľom vyvíjať ešte väčší tlak na Ukrajinu".
Španielsko a Nemecko sa rovnako pridali k výzvam krajín únie na prepustenie ukrajinských námorníkov a lodí zadržiavaných Ruskom. Španielsky minister zahraničia Josep Borrell povedal, že jeho krajina podporuje oficiálny postoj EÚ a obe zúčastnené strany by mali pracovať na zmiernení napätia. Jeho nemecký rezortný kolega Heiko Maas, s ktorým sa v pondelok stretol v Madride, označil udalosti v Azovskom mori za "znepokojujúce". "Musíme zastaviť túto vojnu, ktorá sa odohráva v našom susedstve," povedal Maas novinárom.
Francúzska vláda tiež označila ruské konanie za neoprávnené a vyzvala na okamžité prepustenie ukrajinských lodí a námorníkov. Francúzske ministerstvo zahraničia v stanovisku uviedlo, že je situáciou pri Kryme "extrémne znepokojené".