Upozornil, že pokračujúca ruská militarizácia Krymu, Čierneho a Azovského mora ďalej ohrozuje ukrajinskú nezávislosť a podkopáva stabilitu v širšom regióne.
Ruské špeciálne jednotky v nedeľu zadržali v Kerčskom prielive tri lode ukrajinského námorníctva. Rusi pritom na plavidlá strieľali a troch námorníkov zranili. "Použitie vojenskej sily proti ukrajinským lodiam a námorníkom nemá žiadne opodstatnenie," zdôraznil generálny tajomník aliancie. "Videli sme, ako strieľajú na ukrajinské lode. Videli sme, že sa plavidiel zmocnili a zajali námorníkov. A videli sme, že niektorí zo zajatých boli zranení," vyratúval Stoltenberg. Rusko podľa neho musí pochopiť, že jeho kroky majú svoje dôsledky.
Nedeľné dianie v Kerčskom prielive zapadá do vzorca ruského správania v posledných siedmich rokoch, podotkol generálny tajomník NATO. Na otázku, ako konkrétne teraz aliancia na vývoj v Azovskom mori zareaguje, Stoltenberg odpovedal zoznamom krokov, ktoré už voči Rusku v súvislosti s Ukrajinou členské krajiny aliancie uskutočnili, zmienil sa napríklad o sankčných opatreniach či o posilňovaní NATO vo východnej Európe.
Ruský postup už kritizovala Európska únia i západné štáty, najhlasnejšou a spoločnou požiadavkou je okamžité prepustenie zadržiavaných plavidiel aj ľudí. NATO v pondelok podľa Stoltenberga vyzvalo Rusko, aby zabezpečilo nerušený prístup do ukrajinských prístavov a slobodu plavby v Azovskom mori a Kerčskom prielive. "A voláme tiež po pokoji a umiernenosti. Incident je pripomienkou, že na Ukrajine je vojna. A pokračuje už dlhšie ako štyri roky," poznamenal generálny tajomník NATO.
O mimoriadne zvolanie Komisie NATO-Ukrajina Stoltenberga v pondelok ráno telefonicky požiadal ukrajinský prezident Petro Porošenko. Spojenci zopakovali dlhodobý postoj aliancie, ktorá ruskú anexiu Krymu považuje za nelegálnu a odsudzuje ruskú podporu separatistov v samozvaných republikách na východe Ukrajiny. "NATO ďalej Ukrajinu silne podporuje prakticky aj politicky," povedal Stoltenberg.