Absolventov škôl nebude dostatok, aby naplnili všetky voľné miesta, preto sa očakáva, že zamestnávatelia budú mať problém s hľadaním ľudí. Čo si myslia odborníci, čaká nás v budúcnosti rast platov? A o ktoré pozície sa firmy pobijú? Pracovné príležitosti budú vznikať najmä v priemysle, obchode, vzdelávaní, zdravotníctve, doprave a stavebníctve. Brány škôl však za túto dobu opustí len 320-tisíc študentov.
„Nedostatok pracovných síl bude predovšetkým na stredoškolských pozíciách, na ktorých bude vytváraných 70 % pracovných príležitostí. Do roku 2023 bude na trh práce prichádzať o 15- až 20-tisíc absolventov stredných škôl menej, ako trh práce potrebuje,“ upozornil štátny tajomník ministerstva práce Branislav Ondruš. Ako doplnil, absolventov vysokých škôl bude prichádzať každoročne približne 20- až 22-tisíc, čo je toľko, koľko bude trh práce potrebovať.
„Deficit pracovníkov bude spôsobený hlavne starnutím populácie a odchodom pracujúcich do starobného dôchodku, pričom príchod nových absolventov na trh práce nedokáže tento výpadok v plnej miere vykompenzovať,“ zhodnotila analytička Poštovej banky Jana Glasová. Ako doplnila, vzniknutá situácia bude vytvárať predpoklady na znižovanie nezamestnanosti a rast platov. Národná banka Slovenska predpovedá na budúci rok rast hrubej mzdy o 6,9 % a v roku 2020 majú platy stúpnuť o 6,5 %.
Zdravotníctvo môže skolabovať
Milan Laurinc, Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek
Z registra Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek vyplýva, že priemerný vek sestier a pôrodných asistentiek je 46 rokov a 4 mesiace. Ak sa z nemocníc, ambulancií, zariadení sociálnych služieb, zdravotníckeho školstva, ale aj iných pozícií rozhodne naraz odísť 2 607 sestier a pôrodných asistentiek, ktoré v roku 2018 dovŕšili dôchodkový vek, je veľkým rizikom, že slovenské zdravotníctvo skolabuje.
Porastú aj platy?
Kríza môže zmeniť ich zvyšovanie
Nikola Richterová, Profesia
Pri takýchto debatách o potrebách budúcnosti treba v prvom rade myslieť na to, že ide iba o predbežné čísla. Ak bude vysoký dopyt po novej pracovnej sile a dajme tomu, že vývoj na trhu práce pôjde podobným smerom, ako je to teraz, platy môžu rásť, samozrejme, rýchlejšie. To je však otázkou času. Prípadná väčšia kríza by mohla veci zmeniť.
Nedostatok ľudí vytvára tlak na rast
Martina Nemethová, konfederácia odborových zväzov SR
Nedostatok pracovnej sily vytvára tlak na rast miezd a väčšiu konkurenciu medzi zamestnávateľmi v mzdovej oblasti. Vzhľadom na klesajúcu nezamestnanosť, nedostatok pracovných síl a nastupujúcu digitalizáciu predpokladáme zmenu štruktúry trhu práce a prípadný nedostatok pracovných síl na určitých pozíciách. Všetko však treba vnímať v úzkom prepojení a nastavení národných politík v oblasti zamestnanosti, ktoré môžu značne ovplyvniť danú prognózu.
Vyššie mzdy môžu brzdiť cudzinci
Jana Glasová, Poštová banka
Príchod zahraničných pracovníkov na náš trh môže mať aj určité negatíva. Zamestnanci z iných krajín, ako napríklad zo Srbska, Rumunska či Ukrajiny, budú mať v určitých prípadoch nižšie mzdové nároky ako naši pracovníci. To môže brzdiť mzdový rast v daných odvetviach našej ekonomiky. Čiastočne môže tento problém pomôcť vyriešiť aj vhodná legislatíva.