Na lekárskej konferencii v Hongkongu Che Ťien-kchuej uviedol, že úspešne upravil DNA dvojčiat ženského pohlavia splodených otcom, ktorý mal pozitívny test na prítomnosť vírusu HIV. Dvojčatá sa mali narodiť v novembri. Do pokusov sa ako dobrovoľníci zapojilo osem párov - otcovia boli pozitívne testovaní na vírus HIV, matky mali testy negatívne. Jeden z párov z projektu vystúpil ešte pred jeho zastavením.
"Musím sa ospravedlniť, že tento výsledok neočakávane unikol (na verejnosť)," uviedol Che. "Klinická štúdia bola vzhľadom na súčasnú situáciu pozastavená," spresnil. Che svojím experimentom väčšinu vedcov prekvapil a mnohých šokoval. Dedičné úpravy DNA (tzv. editácia zárodočnej línie) sú kontroverzná téma a v mnohých krajinách sveta je táto metóda - úprava ľudskej DNA - zakázaná. Tieto zmeny v DNA sa totiž môžu prejaviť aj u ďalšej generácie, pričom môže dôjsť i k poškodeniu niektorých iných génov. Medzi štátmi, kde je úprava ľudskej DNA zakázaná, sú aj USA a štáty Európy, v samotnej Číne je situácia nejasná. Che tvrdí, že experiment mu čínske úrady povolili.
Podľa dostupných informácií bolo pri spomínanej úprave DNA vajíčko ženy v skúmavke oplodnené spermiou partnera, následne bolo geneticky upravené a potom znovu vložené do ženinho tela. V podstate šlo o techniku používanú pri umelom oplodnením s editáciou génu navyše. Mnohí vedci sa však medzičasom vyjadrili, že z etického hľadiska ide o veľmi kontroverzný projekt.
Cieľom genetickej úpravy embryí malo byť umožniť HIV-pozitívnym otcom splodiť deti, u ktorých by bolo nižšie riziko nákazy týmto vírusom, ktorý spôsobuje nevyliečiteľný syndróm získaného zlyhania imunity (AIDS).