Vedci teraz tvrdia, že existuje celkovo päť typov pijanov. Na Pennsylvánskej štátnej univerzite definovali každý profil samostatne a priradili im rôzne charakteristiky. Vedci taktiež podľa Daily Mail zistili, že každý z profilov existuje u ľudí rôznych vekových kategórií, no každý z nich je bežnejší a rozdielnejší práve s vekom.
Výskum sa realizoval na 5 402 ľuďoch s vekovým priemerom 18 až 64 rokov a výsledky boli zverejnené vo vedeckom časopise Alcohol & Alcoholism. Vzorka bola obmedzená na ľudí, ktorí majú problémy s alkoholom. Doktorka Ashley Linden-Carmichael, spoluautorka štúdie, povedala: "Museli sme premýšľať nad tým, či má niekto problémy s alkoholom."
Podľa jej slov sa špeciálne zamerali na pacientov, ktorí predstavovali riskantnejšiu kategóriu. Teda ľudí, ktorí v poslednom roku prekonali trápenie alebo boli chorí, či mali problémy v rodine alebo s priateľmi. Výsledky naznačujú, že poskytovatelia zdravotnej starostlivosti by mali prihliadať na osobitejší prístup k liečbe ľudí práve na základe jednotlivých kategórií.
"Terapeuti by mali zvážiť napríklad to, keď je niekto mladý dospelý a mali by si všímať jednotlivé príznaky. Naopak, ak je niekto starší, mali by použiť inú metódu." V budúcnosti by chcela doktorka zistiť, či ten istý jedinec spadá do rovnakej kategórie v mladom a v staršom veku. Práve to by bolo podľa nej pre prax dôležité.
Problémy s alkoholom zahŕňajú podľa jej štúdie rôzne symptómy, podľa toho, či človek pije viac, alebo menej, príznaky toho, keď dlhšie nepije, a taktiež aj závažné správanie človeka, ktorý už dlhšiu dobu nepil. Podľa doktorov sú najviac ohrození mladí dospelí, ale to nevylučuje, že týmto problémom netrpia aj ľudia v strednom a staršom veku.
Doktorka vytvorila tabuľku, ktorá zachytáva bodovací systém s rôznymi otázkami. Na základe odpovedí si priraďujete body a na konci vám podľa celkového skóre vyjde, či máte veľký, malý či žiadny problém s alkoholom. Päť skupín vytvárajú práve body, ktoré sú vám pridelené.
1. Prvá skupina, ktorá je popísaná ako alkoholom vyvolaná ujma, zahŕňa 25 % ľudí a väčšinu z nich tvorí veková kategória 58 rokov. Ľudia z tejto skupiny sa pod vplyvom alkoholu často dostali do riskantných situácií, kedy si mohli spôsobiť zranenie.
2. Do ďalšej skupiny ľudí, ktorí majú problém s alkoholom prestať, sa zaraďujú väčšinou ľudia, ktorí majú 62 rokov. Títo chcú obmedziť pitie alkoholu, ale nemôžu.
3. Ďalšiu skupinu tvoria ľudia, ktorí už majú s alkoholom veľký problém, avšak tvrdia, že im nijako nezasahuje do bežného života. Túto skupinu tvorí 21 % ľudí, z toho väčšina má 18 rokov. Pitie ich vraj vôbec neobmedzuje v budovaní vzťahov s rodinou a priateľmi a ani ich neodtŕha od záľub.
4. 34 % ľudí, z ktorých väčšina má 21 rokov, tvorí skupina ľudí, ktorí majú len vedľajšie účinky. Títo ľudia bojujú so stavmi po pití alkoholu a triezvením, ale vykazujú znaky závislosti v tom, že pijú naozaj veľa.
5. Poslednú skupinu tvoria najmä 48-roční ľudia, 7 % celkovo. Označuje sa ako "vysoko problematická" a osoby, ktoré do nej patria, vykazujú každý jeden nepriaznivý účinok požívania alkoholu.