Nepáči sa mu, že informácie, ktoré mu v súvislosti s prijatím anonymného trestného oznámenia na organizátorov protestu Za slušné Slovensko poskytol samotný Hraško, boli zavádzajúce. Plánuje jeho výmenu a má už v talóne za neho náhradu? Medzi elitnými policajtmi to vrie už dlhší čas. Po Hraškovom odvolaní volá opozícia a pripomína, že má byť blízkym človekom nitrianskych podnikateľov Bödorovcov. Hraško však čelí nielen politickým útokom, ale aj kritike svojho nadriadeného Lučanského.
Prvýkrát to bolo v súvislosti s vraždou mladého páru vo Veľkej Mači, keď dopustil prítomnosť riaditeľa protikorupčnej jednotky Roberta Krajmera na mieste popravy. Druhý rozpor prišiel, keď si vyšetrovatelia začali volať na výsluchy organizátorov protestov Za slušné Slovensko. Podľa ich vyjadrení sa ich policajti pýtali, či pripravovali štátny prevrat a boli platení podnikateľom Georgeom Sorosom. Oficiálnym dôvodom však bolo preverovanie korupcie.
Policajný prezident postup vyšetrovateľa najprv obhajoval s tým, že je štandardom, aby preverovali aj anonymné oznámenia. Neskôr si dal vypracovať podrobnejšiu analýzu a zistil viaceré rozpory v informáciách, ktoré dostal o časových údajoch a postupe elitných policajtov. „Preto som začal disciplinárne konanie voči riaditeľovi NAKA Petrovi Hraškovi. Ďalšie opatrenia prijmem po ukončení disciplinárneho konania,“ vyhlásil Lučanský. Zatiaľ nehovorí, ako bude postupovať a či Hraška aj odvolá.
Práve to požadujú organizátori, ktorí chcú aj vyvodenie osobnej zodpovednosti. „Nie je predsa prijateľné, aby pán Hraško svojmu priamemu nadriadenému klamal a rozhodol o vyšetrovaní anonymného trestného oznámenia, z ktorého je na prvý pohľad jasné, že je to hlúposť,“ povedal Juraj Šeliga z iniciatívy Za slušné Slovensko s tým, že prevrat sa deje len v hlavách niektorých politikov.
Po oznámení o začatí diciplinárneho konania si riaditeľ NAKA Hraško začal čerpať dovolenku. Podľa našich informácií to však nebola vynútená dovolenka a ide len o niekoľkodňovú záležitosť. Nie je vylúčené, že už na budúci týždeň bude späť v úrade. Začaté konanie voči jeho osobe však nechcel komentovať.
„Vo vzťahu k tomuto sa nebudem vyjadrovať. Nechcem komentovať nič do skončenia disciplinárneho konania, ale je prirodzené, že som si potreboval odpočinúť,“ povedal pre Nový Čas Hraško. Policajný prezident nateraz vylúčil, že by mal v zálohe za Hraška náhradu. Špekuluje sa, že do jeho kresla by mohol zasadnúť Branislav Zurian, súčasný šéf Národnej protizločineckej jednotky.
Rozhodovanie môže trvať mesiace
Peter Vačok, exvyšetrovateľ
Ak je podozrenie, že podriadený konal neoprávnene, porušil zákon či spáchal disciplinárny prečin, tak musí nadriadený konať. Ak bol spáchaný trestný čin, tak formou trestného oznámenia, ak ide o disciplinárne previnenie, tak iniciuje disciplinárne konanie.
Podozrivému z deliktu sa následne oznámi začatie konania a jeho dôvod, on má právo sa vyjadriť či navrhovať doplnenie dôkazov. V zákone stojí, že účastníci konania nemôžu priebeh konania zdržovať, môže to trvať mesiace, avšak najneskôr do dvoch rokov od spáchania prečinu, inak sa to premlčí. Účastník konania sa môže proti rozhodnutiu odvolať.