Ten sa s vlastnými sporí o to, či ísť, alebo neísť do Marrakéša kvôli migračnému paktu OSN. Zatiaľ čo sa v parlamente schvaľoval dekrét, ktorým by to našej diplomacii poslanci zakázali, Lajčák vysvetľoval, že podľa analýzy naša neúčasť nič nerieši. Minister svoje ďalšie pôsobenie podmienil našou účasťou v Marrakéši. „Nechcem špekulovať, ja som jasne povedal, že hovorím to, čo si myslím. Ja s nikým nebojujem, moje slová stále platia,“ vysvetlil Lajčák pred rokovaním parlamentu.
Premiér Peter Pellegrini minulý týždeň vyhlásil, že ak nás účasť v Maroku bude k niečomu zaväzovať, nikto zo Slovenska tam nepôjde. Zároveň požiadal rezort zahraničia o vypracovanie právnej analýzy, ktorá to jednoznačne vysvetlí. „Ja som dal predsedovi vlády analýzu, z ktorej jasne vyplýva, že účasť alebo neúčasť priamo v Marrakéši neznamená nič z hľadiska nášho prijatia alebo neprijatia. Tú procedúru sme zreteľne vysvetlili,“ povedal Lajčák, že ju zverejní až po súhlase premiéra.
Pellegrini je už s ňou oboznámený a to, či pôjdeme, alebo nepôjdeme do Marrakéša, je podľa neho irelevantné a migračný pakt pre nás nebude žiadnym spôsobom záväzný. „Musíme si uvedomiť, že keď tam nepôjdeme, tak bude konferencia, ktorá o Slovensku nespomenie ani slovkom absolútne nič. A preto uvidíme, či pošleme naše stanovisko písomne, alebo ako to dáme jasne najavo,“ priblížil premiér.
Zuzana Števulová z Ligy pre ľudské práva hovorí, že neúčasťou v Marakéši stratíme možnosť vniesť do textu pripomienku. „Drvivá väčšina štátov tam bude a chystá sa hlasovať za, takže ten dokument bude tak či tak posunutý na Valné zhromaždenie OSN, ktoré rezolúciu vezme na vedomie,“ povedala.
Útek zo strany
Pellegrini chce vraj urobiť všetko pre to, aby mu Lajčák z vlády neušiel. Podľa odborníka je ale otázne, či sa mu to podarí, ak parlament odmietne pakt OSN, keďže Lajčák by si tým poškodil svoje medzinárodné renomé. „Lajčák zo svojho profesionálneho hľadiska to nemôže akceptovať,“ vyhlásil politológ Tomáš Koziak.
Ak by Lajčák odišiel, stal by sa tak v krátkej dobe už tretím prominentným politikom, ktorý sa otočil Smeru chrbtom. Bývalý minister kultúry Marek Maďarič skončil v strane minulý mesiac pre nesúhlas s politikou koalície. V utorok ohlásil svoju ambíciu nahradiť guvernéra NBS Jozefa Machúka aj minister financií Peter Kažimír.
„Na Smer sa zosypalo príliš veľa rôznych káuz, ktoré nedokomunikoval najlepším spôsobom. Pre ľudí, ktorí chcú profesionálne fungovať ďalej a majú na to, aby pracovali v špičkových funkciách, je možno ďalšie spojenie so Smerom príťažou alebo až personálnou diskreditáciou,“ vysveľuje politológ Tomáš Koziak, podľa ktorého môže ich stratou prísť Smer aj o časť preferencií.
Je to prejav nesúhlasu
Grigorij Mesežnikov, politický analytik
Kvalita zástupcov Smeru vo výkonnej moci klesá, to je evidentné. Strana sa dostala do svojho najproblematickejšieho stavu. To však nie je dôsledok posledných dní, ale vývoja, ktorý nastal na Slovensku od vraždy novinára.
Oni sa stali poprednými prestaviteľmi Smeru vďaka Ficovi a môžu mu byť zaviazaní za svoju politickú kariéru. U Maďariča bol útek zo strany prejav nesúhlasu a možno to tak bude aj u Lajčáka. V prípade Kažimíra je to trošku iné, ale aj to môžeme považovať za únik z marazmu, do ktorého sa Smer dostal v dôsledku svojej politiky.