Trinásťčlenná posádka rybárskej lode zachránila z gumového člna na mori 12 utečencov pôvodom z Nigeru, Somálska, Sudánu, Senegalu a Egypta minulý štvrtok. Španielska vláda najprv požiadala Líbyu, aby utečencov na základe medzinárodného práva prevzala. To sa ale nestalo, a tak Madrid rokuje s Talianskom a Maltou, v ktorých blízkosti sa plavidlo nachádza, o tom, kde by rybári mohli s migrantmi pristáť, informovala podpredsedníčka španielskej vlády Carmen Calvová.
V utorok kvôli nepriazni počasia loď nastavila kurz na taliansky ostrov Lampedusa. V ten istý deň kapitán lode Pascual Dura agentúre AFP povedal, že ako Taliansko, tak Malta loď odmietajú do svojich prístavov vpustiť. Španielski záchranári mu vraj ako jedinú alternatívu navrhli, aby utečencov vysadil v Líbyi. Akonáhle však migranti na palube počujú slovo "Líbya", situácia sa vyhrocuje, tvrdí Durau. "Ak sa vydáme do Líbye, hrozí vzbura," varoval kapitán.
Od nástupu socialistickej vlády Pedra Sáncheza tento rok v júni Španielsko prijalo loď Aquarius, ktorú prevádzkujú mimovládne organizácie SOS Méditerranée a Lekári bez hraníc (MSF). Táto loď nemohla zakotviť v Taliansku ani na Malte. Trikrát sa v španielskych prístavoch vylodilo tiež plavidlo španielskej mimovládnej organizácie Proactive Open Arms. Neskôr Madrid nepovolil opäť pristáť lodi Aquarius a o rozdelení utečencov na jej palube rokoval s ostatnými únijnými štátmi. Terajšia talianska populistická vláda hneď po nástupe k moci tento rok v júni uzavrela prístavy lodiam neziskových organizácií. Ráznu protiimigračnú politiku presadila vládna strana Liga na čele s Matteom Salvinim. Hlavná migračná trasa do Európy cez more sa vzápätí presunula z centrálneho do západného Stredomoria.