Nový Čas zisťoval názory odborníkov z rôznych oblastí. Je bozkávanie dieťaťa na ústa normálne, či niečo, čomu by sa mali rodičia vyhnúť?
Horšie, ak sa dieťaťu nevenuje
Danica Caisová, psychiatrička a sexuologička
Ľudia to bežne robia, akurát, že to nikoho nezaujíma. Žiadnu ujmu to dieťaťu nespôsobí. Naopak, ak rodičia deti hladia, bozkávajú a túlia, je to pre ne len dobre. Bozkávanie detí na ústa, ak to nie je stokrát za deň a ak sa dieťa neodťahuje a rodič sa toho násilím domáha, tak to môže byť len príjemné.
Ohrozuje to zdravie
Katarína Šimovičová, detská lekárka
Deti sa nemajú bozkávať na ústa. Všetci máme v ústach nejakú bakteriálnu flóru. Tá dospelácka je zásadne odlišná od detskej. Čím je dieťa menšie, tým je rozdiel väčší. Bakteriálna flóra nemusí byť pre dospelého škodlivá, alebo aj keď je, tak to predýcha. Ale pre dieťa môže byť škodlivá. Vôbec nie som za to, aby sa deti bozkávali na ústa. Dá sa pobozkať na čelo, na líčko. Tento návyk si dieťa môže zobrať a bozkávať tak ostatné deti, a tak prenášať ochorenia.
Je to vec vkusu
Mária Holubová, odborníčka na protokol a históriu európskych dynastií
Bozkávací rituál je typický pre francúzku identitu, symbolické bozky pomimo. U nás to veľmi nie je zvykom, že sa ľudia bozkávajú. Čo sa týka rodičovských bozkov, je to vec vkusu. Nič zlé by som na tom nevidela.
Novorodenca iste nie, staršie dieťa bez problémov
Peter Krajkovič, gynekológ, Sanatórium Helios
Hlavne novorodenca do prvého roku určite neodporúčam bozkávať na ústa. Predsa máme ústa kolonizované rôznymi typmi bacilov. Nemám však žiadny problém, ak rodičia bozkávajú dieťa na ústa od škôlky, ani z medicínskeho, ani rodičovského pohľadu. Je to na vnímaní každého v rodine, ako sú zvyknutí a ako to majú nastavené.
Je to porušenie kultúrneho kódu
Zuzana Kusá, sociologička
Poznám ľudí, ktorí to robia, ale podľa mňa je to porušenie normy. V našej kultúrnej zvyklosti, a teda zrejme aj v Británii toto patrí k druhu intimity sexuálnrho rázu, a nie k intimite medzi rodičom a dieťaťom.
Posilní to vzťah
Gabriela Herényiová, psychológ
Záleží od vzťahu rodičov k deťom. Pre deti sú pery najcitlivejší orgán, všetko skúšajú perami. Bozky na ústa s cudzími ľuďmi či vzdialenejšími príbuznými určite nie, ale keď ide o rodičov, nevidím s tým problém. Posilňuje to veľmi silný vzťah.
Posilní to imunitu
Stanislav Janota, imunológ
Pokiaľ je rodič chorý, môže preniesť baktérie. Najmä u zdravého rodiča je to však v poriadku. Zdravé dieťa keď od rodičov kolonizované bežnými baktériami, je to v princípe dôležité pre rozvoj imunity a znižuje sa riziko vzniku alergie. Mnohé problémy súvisiace s alergiou a imunitou sú z príliš sterilnej výchovy detí.