"Najprv Žitňanská, potom Maďarič a teraz Lajčák... a vraj stabilita a hrádza proti extrémizmu," doplnil Matovič, ktorý chápe Lajčákovo rozhodnutie. Nazdáva sa, že bolo nad jeho ľudské sily prežiť stret so šéfom SNS Andrejom Dankom.
Podľa predsedníčky poslaneckého klubu OĽaNO Veroniky Remišovej je Lajčákova demisia a cirkus okolo Globálneho paktu OSN o migrácii len obrazom nestabilného a rozhádaného vládneho zlepenca. Na sociálnej sieti tiež uviedla, že ak sa Lajčák vráti do parlamentu ako poslanec, pravdepodobne nebude "poslušne stláčať gombíky" ako člen poslaneckého klubu strany Smer-SD.
"Vláda tak v parlamente stratí väčšinu a pri moci sa bude držať iba s pomocou odídencov od Borisa Kollára," doplnila Remišová. Takéto nestabilné vlády sú podľa jej slov vždy poznačené "nekonečnými spormi, rozkrádaním a rozdeľovaním teplých miest". Ako príklad uviedla chystané menovanie neznámeho človeka SNS za viceguvernéra Národnej banky Slovenska.
Sólymos: Odchod Lajčáka je zlá správa pre Slovensko
Odchod ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka (nom. Smeru-SD) z funkcie považuje minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) za zlú správu pre Slovensko a jeho doterajšie zahraničnopolitické ukotvenie. "Odchodom pána Lajčáka strácam kolegu, ktorý bol jeden z najkompetentnejších a najskúsenejších v tejto vláde," uviedol Sólymos pre TASR. Lajčák sa podľa jeho slov stal terčom nemiestnych vnútropolitických hier, populizmu a merania síl. "Samotnému riešeniu problematiky to nijako nepomôže, skôr naopak," doplnil.
Lajčák sa v nadväznosti na štvrtkové prijatie uznesenia NR SR o Globálnom pakte OSN o migrácii rozhodol podať demisiu. TASR o tom informoval hovorca Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Boris Gandel.