Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (55) oznámil, že pakt nie je dokonalým dielom, ale Slovensko musí svoje výhrady proti nemu prezentovať osobne na konferencii v Marrákeši. Práve to rozčúlilo Roberta Fica aj Andreja Danka, ktorí sa otvorene vymedzili voči jeho slovám. Lajčák sa vyhrážal demisiou a po tom, čo parlament odhlasoval, že pakt Slovensko nemôže prijať, svoje vyhrážky dokonal.To, že odchádza z vlády Petra Pellegriniho, oznámil sedem hodín po hlasovaní v Národnej rade SR.
V nej prešiel nesúhlas s dokumentom pomerne hladko 90 hlasmi. K Smeru a SNS sa pridali ešte kollárovci zo Sme rodina a Kotlebovi fašisti z ĽSNS. Lajčák sa k výsledku počas dňa vyjadrovať nechcel, večer len poslal stanovisko o demisii prostredníctvom svojho hovorcu. „Detaily k tomuto kroku zverejníme po jeho rozhovore s predsedom vlády SR Petrom Pellegrinim a prezidentom SR Andrejom Kiskom,“ skonštatoval Boris Gandel.
Lajčákovo rozhodnutie nebolo úplne prekvapivým, keďže slová o svojom konci vyslovil prvýkrát ešte minulý týždeň. Pôvodne však rátal s tým, že definitívne rozhodnutie padne až po rokovaní vlády, ktoré malo byť budúci týždeň v stredu. Práve na ňom mali ministri odhlasovať, ako sa vyrovnáme s paktom, keďže hlasovanie v Národnej rade malo len akýsi odporúčací charakter.
Pakt obhajoval dva týždne
Situáciu však vyhrotili obe koaličné strany vrátane jeho domovského Smeru. Fico začal rozprávať o tom, že pakt nerozlišuje medzi legálnou a nelegálnou migráciou a Danko dokonca prízvukoval, že do Marrákešu nepôjde „ani upratovačka zo slovenskej ambasády“. Vo štvrtok popoludní začal dávať odporúčania Ficovi, aby „zjednal nápravu“ s Lajčákom.
Náš šéf diplomacie, v posledných týždňoch opakuje, že pakt nie je dokonalým dielom, ale naše výhrady treba otvorene povedať našim partnerom v OSN, a nie si zatvárať pred svetom dvere. Prízvukoval, že dokument nie je právne záväzný a Slovensko si z neho môže vybrať len nejaké časti, ktoré bude dodržiavať, alebo, naopak, sa ním neriadiť vôbec. Prízvukoval tiež, že pakt nerieši utečencov a azylantov, ale najmä ľudí cestujúcich za prácou či štúdiom, čiže aj množstvo Slovákov, ktorým by tam dopomohol k väčším právam v iných štátoch.
„Neviem, ktorým smerom sa obraciame. Keď sledujem parlament, neviem, kde vlastne žijeme. Z parlamentu mám všetko možné, len nie pocit racionality. Tu sa bijú dve veci, jednak moja zodpovednosť voči rezortu, voči úlohám, ktoré pred nami stoja. Ale musím byť v súlade sám so sebou. Nemôžem robiť svoju prácu, pokiaľ neverím v to, čo robím, alebo pokiaľ nevidím, že mám priestor na to, aby sme robili to, čo považujeme za správne,“ skonštatoval ešte v stredu Lajčák.
Bugár sa ho zastáva
Po rýchlom oznámení odchodu Most-Híd, ktorý sa ako jediný z koalície Lajčáka zastáva, povedal, že dúfajú, že jeho rozhodnutie sa ešte zmení. „Odchod ministra s jednoznačným euroatlantickým ukotvením a proeurópskymi postojmi z postu šéfa ministerstva zahraničných vecí v čase stanného práva za hranicami Slovenska by nebol najlepším signálom smerom do zahraničia, bola by to strata aj pre samotné Slovensko,“ uviedol predseda Mosta-Híd Béla Bugár. Pellegrini ani Fico do uzávierky rozhodnutie svojho ministra nekomentovali. Otázne je, ako sa zachová práve premiér, ktorý sa môže rozhodnúť po debate s Lajčákom, že jeho demisiu neprijme. Lajčák bude musieť následne ísť aj za prezidentom Andrejom Kiskom, ktorý ho oficiálne zbaví funkcie.
Hlavné sporné body dokumentu
1. Záväznosť dokumentu
Dokument výslovne uvádza, že je nezáväzný, takto sa štáty medzi sebou (vrátane Slovenska) dohodli. Ficovi s Dankom však prekážalo, že súhlasom s textom sa politicky prihlásime k daným pravidlám.
2.Text stiera rozdiel medzi legálnou a nelegálnou migráciou
V dokumente sa jasne píše, že štáty môžu rozlišovať medzi legálnym a nelegálnym štatútom migrácie a určujú si vlast né opatrenia na realizáciu globálneho rámca. Lajčák pripo mínal, že z paktu si len vyberieme body, ktoré chceme dodr žiavať alebo neprijmeme žiadne.
3.Dokument vraj prinesie povinnosť prijať migrantov
Toto je podľa šéfky Ligy pre ľudské práva Zuzany Števulo vej vyslovené klamstvo. Globálny kompakt sa netýka ute čencov, nijako nerieši kvóty, ale otázky späté s ľuďmi, kto rí sa po svete premiestňujú z iných ako azylových dôvo dov, teda z dôvodu práce, rodiny, podnikania, štúdia...
Čo sa dialo pred demisiou
štvrtok 29.11.2018
11.00 hod.
Parlament 90 hlasmi schválil uznesenie, ktoré vyzýva vládu, aby zaujala nesúhlasné stanovisko ku Globálnemu paktu OSN o migrácii. Má tiež vykonať príslušné opatrenia spojené so stiahnutím SR z procesu prijímania dokumentu na stretnutí vlád a vysokých predstaviteľov, ktoré sa má uskutočniť v Maroku 10. a 11. decembra.
12.00 - 13.00 hod.
Predseda NR SR Andrej Danko (SNS) vyzval vládu na rešpektovanie uznesenia parlamentu: „V zástavke SR a ani do kolónky SR si ani 95. úradník nedovolí dať meno. Nemáme dôvod neveriť premiérovi a poprosím predsedu Smeru-SD, aby zjednal nápravu vo vyjadreniach ministra... Ani upratovačka zo slovenskej ambasády tam nebude sedieť.“
13.00 - 14.00 hod.
Béla Bugár, predseda Mosta-Híd, vyhlásil, že ak sa minister Lajčák rozhodne, že už nemá zmysel pokračovať vo vláde, bude spochybnená zahraničná politika Slovenska, čo môže ohroziť koalíciu.
14.00 - 15.00 hod.
Róbert Fico, predseda Smeru-SD: „Očakávam, že vláda nájde také riešenie, ktoré bude v súlade s mandátom NR SR. Tiež si želám, aby sa našlo riešenie, vďaka ktorému nikto nebude uvažovať o zmene na ministerstve zahraničných vecí. Ja si želám, aby Lajčák zostal ministrom.“
18.00 - 19.00 hod.
Minister Lajčák, ktorého do funkcie šéfa diplomacie nominovala strana Smer-SD, oznámil, že sa rozhodol podať demisiu.