Janušek je zatiaľ stále v ústave na výkon trestu odňatia slobody v Žiline a Štefanov zase vo väzení v Bratislave. Sú zaradení do ústavov s minimálnym stupňom stráženia. TASR o tom v piatok informovali justičné zdroje.
"Súd môže odsúdeného podmienečne prepustiť na slobodu, ak odsúdený vo výkone trestu plnením svojich povinností a svojím správaním preukázal polepšenie a môže sa od neho očakávať, že v budúcnosti povedie riadny život. Osoba odsúdená za zločin môže byť podmienečne prepustená najskôr po výkone dvoch tretín uloženého nepodmienečného trestu odňatia slobody. O podmienečnom prepustení je príslušný rozhodnúť okresný súd, v ktorého obvode sa trest odňatia slobody vykonáva," objasnil v piatok pre TASR riaditeľ Kancelárie generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Adrián Baláž.
Ak bol návrh odsúdeného o podmienečné prepustenie zamietnutý, môže ho odsúdený opakovať až po uplynutí jedného roka od zamietnutia. To okrem prípadu, že návrh bol zamietnutý len preto, že ho odsúdený podal predčasne. "Proti rozhodnutiu o podmienečnom prepustení je prípustná sťažnosť, ktorá má odkladný účinok. Pri podmienečnom prepustení súd určí skúšobnú dobu. Skúšobná doba sa začína podmienečným prepustením odsúdeného. Zároveň môže nariadiť probačný dohľad nad odsúdeným a ustanoviť mu primerané obmedzenia alebo povinnosti. Podmienečne prepustený je povinný podrobiť sa kontrole technickými prostriedkami, ak je takáto kontrola nariadená," dodal Baláž.
Podľa jeho slov na preukázanie plnenia podmienok na podmienečné prepustenie odsúdeného vypracúva ústav hodnotenie. "Hodnotenie obsahuje okrem osobných údajov aj údaje uvedené v rozsudku súdu a údaje preukazujúce stav plnenia podmienok na podmienečné prepustenie, najmä hodnotenie správania odsúdeného vo výkone väzby a výkone trestu; aktivitu odsúdeného a plnenie programu zaobchádzania; resocializačnú prognózu podľa hodnotenia rizika sociálneho zlyhania. Hodnotenie musí byť objektívne a konkrétne. V závere hodnotenia sa uvedie odporúčanie riaditeľa ústavu, či odsúdený preukazuje splnenie podmienok na podmienečné prepustenie a či sa podmienečné prepustenie odporúča," povedal Baláž.
Štefanov a Janušek boli odsúdení za kauzu nástenkový tender. Po prvý raz v histórii SR tak boli právoplatne odsúdení členovia vlády. Senát Najvyššieho súdu (NS) SR odsúdil bývalých ministrov výstavby a regionálneho rozvoja vo štvrtok (15. 11.). Janušeka odsúdil na 11 rokov a Štefanova na deväť rokov. Súd ich uznal vinnými z trestných činov machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe a zneužívania právomoci verejného činiteľa. "Svojím konaním vytvorili podmienky pre vopred vybraného uchádzača," uviedol vtedy predseda trojčlenného senátu, sudca Juraj Kliment. Podľa jeho slov "vôbec nezverejnili výzvu na tender". Tým znemožnili účasť iným záujemcom. Takýmto konaním sa im podarilo dosiahnuť zisk víťaznému konzorciu, blízke expredsedovi SNS Jánovi Slotovi, 3,5 milióna eur. Spôsobili tak škodu veľkého rozsahu.
NS SR do značnej miery potvrdil verdikt prvostupňového súdu - Špecializovaného trestného súdu v Pezinku (ŠTS), ktorý v druhej polovici októbra minulého roku pôvodne odsúdil Janušeka na 12-ročný trest. Ďalších dvoch spoluobžalovaných spod obžaloby právoplatne oslobodil a prípad tretej obžalovanej vrátil naspäť na ŠTS, aby vec nanovo prejednal.