Čitateľ tvrdí, že to bola laň jeleňa, pričom albinizmus pri tejto vysokej zveri je skôr rarita. Lesníci a poľovníci však tvrdia, že hoci je zviera biele, nemusí ísť ešte o albína. Majú však pred nimi rešpekt!
Autor fotografie tvrdí, že stádo vídať pri Jerichove často. „Bolo to veľké, najskôr som si myslel, že to je jeleň, až potom som si všimol, že nemá parohy. Preto si myslím, že išlo o laň albínku,“ tvrdí. Poľovníci a lesníci, ktorí fotografiu videli, však hovoria, že ide o samicu daniela, danielicu.
Keby sa však niekomu podarilo nafotiť bielu laň, išlo by podľa nich o raritu. „S bielou laňou som sa ešte nestretol. Stretol som sa s tým pri diviačej alebo danielej zveri, tam je to bežnejšie. Podľa tejto fotografie to vyzerá, že ide o danielicu. Biela farba znamená buď odchýlku pigmentu, alebo zmutovaný gén - vtedy je to albinizmus,“ vysvetlil lesník Pavel Pršanec (37) zo Starých Hôr pri Banskej Bystrici. Biely jedinec to však má s prežitím v prírode ťažšie, poľovníci ich ale u nás nestrieľajú. Sú poverčiví, lebo sa vraví, že kto zastrelí biele zviera, bude mať nešťastie do konca života.
Má červené oči
Albinizmus je porucha, keď organizmus nedokáže produkovať látku, ktorá sa nazýva melanín a spôsobuje pigmentové sfarbenie pokožky, kožušín alebo šupín. Ak je zvieratko biele, neznamená to, že je hneď albínom. To sa dá zistiť až podľa sfarbenia očí. Skutočný albín má ružové alebo červené oči, ale zvieratá, ktoré majú modré oči, sa nazývajú leucistické a nie sú albíny.