Informovala o tom v piatok agentúra DPA. Informácia sa podľa agentúry objavila v piatkovej edícii nemeckých novín Der Tagesspiegel a pripravovanom sobotňajšom vydaní denníka Die Welt. Oba denníky sa odvolávali na zistenia vyplývajúce z odpovedí vládnych strán na otázky opozície. Die Welt upozornil na skutočnosť, že generálny prokurátor už začal v tejto súvislosti trestné konanie voči 23 údajným členom MIT.
Cieľom aktivít tureckej rozviedky mali byť miestne skupiny protivládnej opozície, členovia Strany kurdských pracujúcich (PKK), Revolučnej ľudovej oslobodeneckej strany-Frontu (DHKP-C) a priaznivci moslimského duchovného Fethullaha Gülena, ktorého Ankara obviňuje z neúspešného pokusu o puč proti tureckému prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi v roku 2016.
Podľa zistení Der Tagesspiegel sa vláda v Berlíne taktiež obáva pokusov MIT infiltrovať nemecké štátne orgány. Ministerstvo vnútra už v tejto súvislosti údajne varovalo niektoré nemecké federálne úrady pred pokusmi príslušníkov MIT zamestnať sa v nich. Denník s odvolaním sa na oficiálne zdroje uviedol, že bolo zaznamenaných až 100 pokusov tureckých operatívcov infiltrovať obdobným spôsobom nemecké orgány.
Medzi cieľové úrady mali patriť nemecký Spolkový kriminálny úrad (BKA), civilné spravodajské služby, úrad pre bezpečnosť informačných technológií, úrad pre migráciu a utečencov, úrad generálneho prokurátora a vojenská kontrarozviedka. Národná spravodajská organizácia bola založená v roku 1965. V minulosti tvorili veľkú časť jej členov príslušníci tureckých ozbrojených síl, ich počet však v poslednom desaťročí výrazne klesol.