Dvojdňový summit tak bude veľký testom skupiny G20, ktorá sa prvýkrát stretla v roku 2008, aby pomohla globálnej ekonomike počas najhoršej finančnej krízy za viac ako 70 rokov. Skupina však vzhľadom na nárast nacionalistického sentimentu v mnohých krajinách v uplynulých rokoch teraz čelí pochybnostiam o jej schopnosti riešiť najnovšie krízy.
Nad summitom v argentínskom hlavnom meste Buenos Aires tiež visí ako mrak obchodný spor medzi Spojenými štátmi a Čínou, dvoma najväčšími svetovými ekonomikami, ktoré proti sebe zaviedli clá v hodnote stoviek miliárd dolárov. Všetky oči sa budú v sobotu (1. 12.) upierať na plánovanú večeru amerického prezidenta Donalda Trumpa a čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, aby zistili, či dokážu dosiahnuť pokrok pri riešení sporov, ktoré ohrozujú svetovú ekonomiku.
Peking dúfa, že presvedčí Trumpa, aby upustil od plánu zvýšiť od januára clá na čínsky tovar z 10 na 25 %. Americký obchodný zástupca Robert Lighthizer v Buenos Aires povedal, že bude prekvapený, ak večera nebude úspešná, ale bude to úplne závisieť od oboch prezidentov.
V predvečer summitu sa členské krajiny G20 pokúšali dosiahnuť dohodu o najdôležitejších otázkach, vrátane obchodu, migrácie a klimatických zmien, ktoré boli v minulých rokoch vypracované v dostatočnom časovom predstihu. Trumpov skepticizmus, že globálne otepľovanie je spôsobené ľudskou činnosťou, však vyvolal pochybnosti, či bude G20 schopná dosiahnuť dostatočný konsenzus v otázke klimatických zmien, aby ich mohla zahrnúť do záverečného komuniké summitu.
Začiatkom tohto mesiaca predstavitelia štátov, ktoré sa zúčastnili na veľkom summite v Ázii a Tichomorí, nevydali spoločné vyhlásenie po tom, ako sa delegácia USA nepohodla s Čínou na otázkach obchodu a bezpečnosti.
Delegáti na rokovaniach v Buenos Aires však povedali, že pokiaľ ide o prípravu vyhlásenia hospodárskej sekcie, podarilo sa im dosiahnuť pokrok. Argentínske predsedníctvo vyjadrilo optimizmus, že sa v tomto bode dospeje ku konsenzu. Neistotu však vyvoláva aj Trump, známy svojou nepredvídanosťou. V máji sa odmietol pripojiť k vyhláseniu skupiny G7, siedmich najvyspelejších svetových ekonomík po tom, ako sa ich napäté stretnutie skončilo rozhorčením, opäť pre clá a obchod.
Trump ešte pred tým, ako vo štvrtok (29. 11.) dorazil do Buenos Aires, povedal, že je otvorený obchodnej dohode s Čínou, ale dodal: "Neviem, či to chcem urobiť."