Ten chce odísť preto, lebo mu parlament a zrejme ani vláda neumožnia cestovať do marockého mesta, kde sa bude diskutovať o globálnom pakte OSN o migrácii. Za Lajčáka sa však po novom postavil prezident Andrej Kiska (55) a začalo sa špekulovať, či do Marrákeša napokon nepocesuje on sám. Obyčajný dokument, ktorý je právne nezáväzný a poskytuje určité riešenia a práva pre migrantov cestujúcich po svete, spôsobil na domácej politickej scéne doslova paniku.
Premiér Peter Pellegrini tvrdí, že k Národnej rade sa zrejme pridá aj vláda. „Do Marrakéša nikto nejde. Marrákeš je pasé. Vybavené. Finito,“ povedal s tým, že možno pošlú na konferenciu list s naším stanoviskom. Koalícia tvrdí, že dokument obmedzuje našu suverenitu a stiera rozdiely medzi legálnou a nelegálnou migráciou. Lajčák opakoval, že sú to chybné závery, o všetkom napokon rozhodujeme sami.
V piatok večer sa z Prezidentského paláca ozval Andrej Kiska. Ten je presvedčený, že Slovensko by malo mať svojho zástupcu na konferencii, ktorý bude tlmočiť názor parlamentu a vlády. „Tak, ako sa to deje na každom významnom medzinárodnom podujatí, ako sú napríklad samit NATO alebo samit Európskej únie,“ uviedol hovorca Roman Krpelan. Na otázku, či plánuje do Marrákeša vycestovať sám prezident alebo niekto z jeho kancelárie, neodpovedali. Podľa odborníkov je jasné, že tento prípadný krok by vzbudil veľkú vlnu nevôle zo strany koalície.
Kľúčová je dohoda
Zahraničnopolitický analytik Pavol Demeš hovorí, že hlava štátu musí pozorne zvažovať všetky kroky. „Prezident Kiska by sa v tejto zahraničnopolitickej téme, ktorá rozkolísala i domácu politickú scénu, mal poradiť so šéfom našej diplomacie Miroslavom Lajčákom a počkať si ešte i na stanovisko vlády,“ myslí si Demeš. Zároveň dodáva, že by mal hľadať konsenzus. „Očakávam, že prezident starostlivo posúdi všetky aspekty svojho angažovania sa v tejto otázke a nebude konať na vlastnú päsť,“ zakončil Demeš.
Bývalý minister zahraničia a súčasný europoslanec Eduard Kukan hovorí, že Kiskova prípadná účasť v Marrákeši by bola vhodná. „Pretože by sme sa len nevymedzovali proti tomu, ale zúčastnili by sme sa a povedali naše pripomienky - aj tie negatívne a to, prečo sa nám pakt nepáči. Takáto účasť prezidenta by bola z hľadiska záujmov Slovenska vo svete vítaná,“ konštatuje Kukan. Prízvukuje však, že by malo ísť o dohodu na vnútropolitickej scéne. „Je dôležité, aby tam zaznel náš hlas. Práve preto sa tá schôdzka koná. Čaká sa, že tam tieto stanoviská budú krajiny prezentovať,“ vysvetlil Kukan. Anton Hrnko z SNS hovorí, že prezident nemôže konať z vlastnej vôle a mal by mať poverenie vlády.
Konferencia v Maroku
- Koná sa 10. - 11. decembra 2018 v Marrákeši
- Cieľom je lepšie organizovať migračné toky, no každý štat si to bude robiť podľa seba
- Nerieši azylovú politiku, ani utečencov, ale ekonomickú migráciu
- Pakt viaceré krajiny odmietajú - Česko, Maďarsko, Rakúsko či USA a Austrália
- Niektoré, ako napríklad Poľsko, tiež s dokumentom nesúhlasia, no na konferenciu pošlú svojho zástupcu
- Dokument mnohé krajiny OSN podporujú - z Európy napríklad Nemecko, Holandsko či Estónsko