Nevyhovujúci stav kachlí či komína sa mohol stať osudným aj piatim mladým obyvateľom z osady v obci Richnava (okres Gelnica), ktorí v noci zo štvrtka na piatok uhoreli vo svojom dome. Ako predídete problémom? Aj keď požiare spôsobené tepelnými spotrebičmi a komínmi tvoria iba 5 percent z celoročného počtu požiarov, každý z nich môže mať fatálne následky.
Pritom stačí tak málo. „V zimnom období, keď sa kúri, treba aspoň raz za 3 mesiace zavolať kominára,“ tvrdí prezident Komory kominárov Slovenska Milan Deák. Majitelia domov s funkčnými komínmi síce musia zabezpečovať pravidelné čistenia a kontroly, no nik to neoveruje. „Väčšinou sa to zistí, až keď sa niečo stane,” pokračuje Deák. Vlani bolo najčastejšou príčinou požiarov v rodinných domoch vyhorenie sadzí.
Máme nedokonalú legislatívu
Najčastejšie príčiny požiaru sú vyhorenie sadzí, zlý technický stav dymovodov a komínov a ukladanie rôznych horľavých materiálov okolo spotrebičov. Kominári tlačia na zmenu legislatívy, aby sa raz za rok musela urobiť kompletná odborná prehliadka. Keďže sme v Európe, zákonodarcovia by sa mali zamyslieť, akú legislatívu majú v Nemecku či Rakúsku.
Čo ak začne horieť
- najprv chráňte život alebo zdravie, až potom majetok
- požiar ihneď ohláste na tiesňovej linke 150 alebo 112
- ak to ide, z blízkosti komína alebo kachlí odstráňte všetko horľavé a vypnite prívod energií
- požiar sadzí v komíne nikdy nehaste vodou, ale suchým pieskom
Poisťovňu zaujíma, či máte revíziu
Róbert Koch, oddelenie poistenia majetku UNIQA poisťovne
Pokiaľ by bol príčinou požiaru zlý stav vykurovacích telies, poisťovňa bude požadovať od klienta doklad o revízii/čistení komína či pravidelných servisných prehliadkach kotla. Neznamená to však automaticky, že ak doklad o servisnej prehliadke nemáte, poisťovňa vám škody nezaplatí. Poisťovňa sa v takýchto prípadoch zásadne opiera o stanovisko hasičov, ktorí odborne posúdia príčinnú súvislosť medzi vznikom poistnej udalosti a zanedbaním revízie.
1. Pravidelne čistite a kontrolujte
- komíny a dymovody udržujte v dobrom technickom stave, zabezpečujte ich pravidelné čistenie a kontrolovanie
- najmenšia nečistota v komíne môže spôsobiť dlhodobé žeravenie, ktoré môže prerásť v otvorený požiar alebo otravu toxickým oxidom uhoľnatým
- bežná kontrola zo strany kominára stojí asi 15 €
Pozor! Ak nezabezpečíte kontrolu, čistenie a odborné preskúšanie komína, hasiči vám môžu dať pokarhanie alebo pokutu do 99 €.
2. Kúrte správnym palivom
- nespaľujte mokré, čerstvé alebo impregnované drevo
- v komíne sa usádzajú sadze a decht, čím sa zhoršuje jeho ťah a stúpa riziko komínového požiaru
- nekúrte kuchynskými odpadkami, biologickým odpadom ani plastmi
- hrozí poškodenie kachlí, dymovodu či komína, a tak sa zvyšuje riziko vzniku požiaru
3. Horľavé látky odstráňte z dosahu
- v tesnej blízkosti kotla, kachlí či kozuba neukladajte žiadne horľavé látky
- vyletujúce žeravé častice môžu spôsobiť požiar
- zásada bezpečnej vzdialenosti platí aj pre komínové teleso
- do komínového muriva nesmú zasahovať ani k nemu priliehať horľavé stavebné prvky (konštrukcia krovu, stropu, obloženie)