Napriek tomu stále nie je jasné, či zo Slovenska na konferenciu do Marrákeša niekto pôjde, alebo nie. Po novom sa totiž špekuluje o tom, že do Maroka pocestuje prezident Andrej Kiska (55) či jeho zástupca. Pellegrini mu však počas víkendu poslal drsný odkaz. Po tom, čo sa k nezáväznému dokumentu vyjadril už zrejme každý politik na Slovensku a parlament odhlasoval, že s paktom nesúhlasíme, sa ešte stále nevyriešila slovenská účasť v Marrákeši.
Práve tam sa bude diskutovať a pripomienkovať jednotlivé body, ku ktorým môžu mať jednotlivé krajiny výhrady. Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák opakovane vysvetľuje, že práve takéto schôdzky sú súčasťou diplomacie a Slovensko tak iracionálne odmieta to, aby vysvetlilo svoj nesúhlasný postoj s paktom. Lajčák tak podal koncom týždňa demisiu, no je otázne, ako sa zachová prezident Kiska. Na pláne majú schôdzku už v utorok.
Do zajtrajška tak má priestor na manévrovanie aj Lajčákov predseda Pellegrini. „Mali sme niekoľko intenzívnych telefonátov, ešte nás čaká neformálne stretnutie. Nemôžem dnes povedať, že by som bol presvedčený o tom, že minister zmení rozhodnutie. Môj hlavný argument je, že túto čiastkovú vec ohľadom Marrakéša by nemal povýšiť nad úlohy, ktoré pred Slovenskom stoja,“ skonštatoval premiér v relácii TA3 V politike. Pellegrini však opakuje, že nebude Lajčáka presviedčať zmenou postoja v otázke účasti Slovenska v Maroku.
„Hádam neočakávate, aby sme kvôli jednotlivcovi zmenili názor len kvôli tomu, aby som zabránil tomuto stavu. Už sme to raz a navždy uzavreli, do Marrákeša nejdeme,“ dodal Pellegrini. Tesne pred víkendom sa do diskusie okolo paktu zapojil aj Kiska. „Prezident je presvedčený, že Slovensko by na konferencii malo mať zástupcu, ktorý bude tlmočiť názor parlamentu a vlády tak, ako sa to deje na každom významnom medzinárodnom podujatí, ako sú napríklad samit NATO alebo samit Európskej únie,“ vysvetlil hovorca Roman Krpelan. Prezidentská kancelária neodpovedala na to, či je možné, že Slovensko napokon bude v Marrákeši zastupovať Kiska či člen jeho tímu.
Kiskovo rozhodnutie
Na množiace sa špekulácie reagoval aj Pellegrini. „Ja ani parlament mu nemôžeme zabrániť, aby tam išiel. Ale potom by si to musel vysvetliť pred slovenským národom, že ide proti línii Národnej rady a vlády SR. Ja si nemyslím, že by pán prezident do Marrakéša mal ísť. Narušil by tým aj z jeho strany želaný konsenzus v zahranično-politických otázkach,“ objasnil Pellegrini.
Vyhrocovať napätú situáciu by prezident, napriek racionálnej úvahe, nemal ani podľa odborníkov. „Očakávam, že prezident Kiska starostlivo posúdi všetky aspekty svojho angažovania sa v tejto otázke a nebude konať na vlastnú päsť,“ povedal zahraničnopolitický analytik Pavol Demeš s tým, že by mal počkať na stanovisko vlády a poradiť sa s ministrom.
Premiéra naštvali stíhačky
Na pozadí diskusie o Marrakéši sa rozohral spor aj medzi Pellegrinim a ministrom obrany za SNS Petrom Gajdošom. Ten oznámil, že podpísal technické zmluvy na obstaranie stíhačiek F-16 za 1,6 mld. eur. To naštvalo premiéra, ktorý odkázal, že žiadne zmluvy nie sú platné, lebo ich neodsúhlasil rezort financií. Obrana tak náhle zmenila rétoriku na to, že podpísali len „drafty“. „O podpise takýchto zmlúv má byť ministrom informovaný aj predseda vlády. Čokoľvek na obrane podpísali, tak si to môžu dať do skartovačky,“ rozčúli sa Pellegrini.