Magistrát tvrdí, že tých, ktorí s nimi majú riadne uzatvorené nájomné zmluvy, riadne kontrolujú a všetci musia dodržiavať prísne bezpečnostné predpisy. Nový Čas zisťoval, ako sa k situácii stavajú tí, ktorí na trhoch pripravujú teplé jedlá. Široká verejnosť sa zaujíma o to, či sú obľúbené vianočné trhy bezpečné. Po nešťastnej udalosti, keď zatiaľ z neobjasnených dôvodov nastal požiar, Nový Čas oslovil hovorkyňu hlavného mesta Zuzanu Onufer, aby sme zistili, či v stánkoch, ktoré sú riadne zazmluvnené, preferujú elektrinu alebo propán-butánové bomby.
„Mali byť v prvom rade napojení na elektrinu, nie na tieto propán-butánové bomby. A keď sú napojení na bomby, tak musia dodržiavať všetky predpisy a vedieť s tým robiť. Ale prioritne majú byť napojení na elektrinu,“ uviedla Onufer. Stánkarka Ivana (40), ktorá si želá zostať v anonymite, má však úplne iný názor. Pracuje v stánku s občerstvením a denne sa tam po tradičné teplé pochúťky pristaví niekoľko desiatok ľudí. Podľa nej elektrina, ktorú majú do stánkov zavedenú, im jednoducho na prípravu takého množstva jedál nestačí a často vyhadzuje poistky.
„Z magistrátu nám hovoria, že všetko treba mať na plyn, lebo elektrika nie je stavaná na toľko stánkov, takže všetci sú nútení používať plynové bomby,“ povedala rozčúlená Ivana. „V zmluve máme, koľko kilowattov môžeme použiť na stánok, a keďže potrebujeme viac kilowattov, tak treba použiť plyn, pretože potrebujeme na niečom zohrievať,“ dodala stánkarka s tým, že si za svojimi slovami stojí.
Kontroly sú
Hovorkyňa magistrátu tvrdí, že po požiari sa počet kontrol zvýšil. „Pracovníci mesta stánky pravidelne kontrolujú a špeciálne sa zameriavajú na kontrolu toho, či nájomcovia majú splnené všetky povinnosti. Kontroluje sa aj správne a bezpečné umiestnenie, manipulácia a uskladnenie propán-butánových bômb,“ uviedla Onufer. „Kontrolovať sa malo predtým, či je všetko v poriadku. Včera tu boli, aj dnes bol správca a pýtal sa, či je to všetko v poriadku. S tou kontrolou to predtým tak nebolo,“ nešetrila kritikou Ivana.