Petície boli predložené kampaňou Final Say denníka The Independent a iniciatívou People's Vote. Len petíciu Final Say podporil viac ako milión občanov, informoval denník.
Do úradu britskej premiérky na londýnskej Downing Street petície priniesli zástupcovia rôznych politických strán, medzi ktorými boli bývalá konzervatívna ministerka školstva Justine Greeningová, Chuka Umunna z Labouristickej strany, šéf Liberálnych demokratov Vincent Cable a Caroline Lucasová zo Strany zelených. "Parlament je na mŕtvom bode. Dôverujme ľuďom, že urobia informované rozhodnutie o ďalšom kroku, ktorý má Británia urobiť," povedala Greeningová, ktorú citovala agentúra DPA.
Lucasová dodala, že väčšina britskej verejnosti v súčasnosti podporuje kampaň za nové referendum o brexite, čo podľa nej potvrdzujú aj posledné prieskumy verejnej mienky. "Mayová nemôže donekonečna ignorovať našu žiadosť o vyjadrenie sa k jej nebezpečnej dohode o brexite," povedala.
Premiérka Mayová v pondelok potvrdila svoj dlhodobý nesúhlas s novým plebiscitom. Verejnosť podľa nej svoj názor už vyjadrila v referende v roku 2016, kedy 52 percent ľudí hlasovalo za brexit. "Ľudia rozprávajú o druhom hlasovaní v čase, keď sme ešte nenaplnili požiadavky prvého," povedala.
Britský parlament má 11. decembra rozhodovať o predbežnej dohode s EÚ o brexite. Nátlak na nové referendum narastá, keďže sa očakáva, že členovia parlamentu Mayovej návrh odmietnu, napísal The Independent.