Sú totiž súčasťou obrovského pohyblivého dreveného betlehema, ktorý je dokonca najväčším svojho druhu na svete.
Preto v ňom 7 divov nemôže chýbať. „Sedem divov pribudlo do betlehema asi pred 4 rokmi. Ako sem patrí baníctvo, Mária Terézia či kostoly, patria tam aj tieto divy. Je to súčasť mesta,“ povedal jeho autor Peter Chovan. Čo patrí k siedmim divom mesta a prečo?
1. Vežové hodiny s ručičkami opačne
Malá ručička bežne označuje hodiny a veľká minúty. Hodiny na veži radnice to však majú presne naopak. Tento div vznikol v priebehu 18. storočia pri prestavbe radnice a kolujú preň viaceré vysvetlenia. Jedným je, že hodiny inštaloval učeň, ktorý si ručičky jednoducho poplietol.
V okolí Banskej Štiavnice nie je nič nezvyčajné vidieť pasúce sa kozy, ktoré sú uviazané o komín. Veľký výškový rozdiel a strmé svahy spôsobujú, že záhrady sú často v jednej rovine so strechou, dokonca nad jej úrovňou. A pre majiteľov kôz to bola najjednoduchšia cesta, keďže sa vyhli zatĺkaniu kola do zeme.
Div bol na Akademickej ulici. Na streche jedného nízkeho domčeka bola studňa a vo vedľajšom dvore bol, naopak, komín. Išlo o netradičný pohľad, keď ľudia naberali vodu zo studne pri dymiacom komíne. Dom je v súčasnosti na predaj.
A nie je to výmysel. V Banskej Štiavnici na Petra a Pavla skutočne sneží, hoci vieme, že Peter a Pavol sú v kalendári v mesiaci jún. V tomto prípade ide o sochy svätcov na Kostole Nanebovzatia Panny Márie. Ak v Štiavnici sneží, vždy sneží aj na tieto sochy, preto na Petra a Pavla každoročne sneží.
Domy v Banskej Štiavnici sú rozložené v neuveriteľne členitom teréne. Tak sa stane, že z cesty či chodníka sa vstúpi do domu najskôr na prvé či druhé poschodie a až potom po schodoch zídeme na prízemie. Kto neverí, môže sa o tomto dive presvedčiť priamo v strede mesta.
Môže byť na svete taký komín, aby sa doň zmestil celý býk? V Štiavnici áno. Komínmi sa nazývali aj vetracie otvory banských diel. Keď do takéhoto komína spadol býk, čo sa pásol na lúke, mohol sa dostať až do šesťmetrovej hĺbky. Museli ho vytiahnuť banskí záchranári. Mohutné zviera neutrpelo nijaké zranenie, ba ani nebolo v šoku. Len čo ho postavili na nohy, s chuťou sa pustilo do šťavnatej trávy.
Výhľad z Nového zámku umožňoval včas zistiť príchod nevolaných hostí. Stráž na veži musela každú štvrťhodinu trúbením ohlásiť, že bdie a mestu nehrozí nijaké nebezpečenstvo. Tak vznikli štiavnické živé hodiny. V týchto časoch túto tradíciu obnovili a z Nového zámku každých pätnásť minút zaznieva hlas trúbky.
Betlehem v číslach
- 22 metrov dĺžka
- 2,5 metra šírka
- 3 metre výška
- 1 000 postavičiek
- 300 pohyblivých
- 6 000 dielov