Inštitút, ktorý sa využíva v prípade najväčších zločincov, justícia využila na to, aby v base držala dobrovoľníkov, ktorí nenásilne poukázali na ekologicky závažný problém s baňou v Novákoch. Aktivisti netušia, koľko si v Ilave posedia. Nad konaním Greenpeace sa viacerí pozastavujú, ale mimoriadne prísne rozhodnutie súdu na druhej strane mnohí odsudzujú.
Chceli upozorniť na problematiku ťažby a spaľovania uhlia a dostali sa za mreže. Dvanásť aktivistov zo Slovenska, Česka, Fínska a Belgicka obvinili z poškodzovania a ohrozovania prevádzky všeobecne prospešného zariadenia a následne skončili v preventívnej väzbe v base v Ilave. Celkovo im hrozí až päť rokov väzenia.
„Za to, že sme upozorňovali na problematiku ťažby a spaľovania uhlia a že to spôsobuje zmenu klímy. Myslím si, že pokojne nás mohli pustiť po dvoch dňoch,“ povedal jeden zo zadržaných aktivistov z Česka pre TV JOJ. Po rozhodnutí súdu zostali ich príbuzným len oči pre plač. „To je veľmi nespravodlivé. Sudkyňa nám dovolila sa s ním stretnúť asi na 10 minút, vzhľadom na prebiehajúce konanie nám nemohol nič konkrétne povedať,“ povedala sestra zadržaného Gabriela Šveca, ktorý pracuje ako bankový analytik.
Chcú zmeniť súd
Organizácia Greenpeace sa v ďalších dňoch bude snažiť o presunutie súdneho konania mimo regiónu. „Medzi predstaviteľmi orgánov činných v trestnom konaní a zamestnancami bane existujú príbuzenské vzťahy, čo len potvrdzuje, že na objektivitu vyšetrovania treba mať v tomto prípade najvyššie nároky,“ povedala Ivana Kohu tková pre portál aktuality.sk.
Či sa im to podarí, je však otázne. O odvolaní aktivistov bude totiž už čoskoro rozhodovať Krajský súd v Trenčíne. „Následne bude prostredníctvom elektronickej podateľne náhodným výberom pridelený niektorému zo senátov. O sťažnostiach obvinených rozhodne krajský súd do piatich pracovných dní od predloženia spisu,“ potvrdil hovorca Krajského súdu v Trenčíne Roman Tarabus.Vlažná reakcia ministra
Precedens, ktorý Slovensko ešte nezažilo, nenechal chladných ani politikov. Na stranu aktivistov sa postavil prezident Andrej Kiska aj premiér Peter Pellegrini. „Rešpektujem rozhodnutia súdov, ale tak, ako sa mi zdalo absurdné prepustenie z väzby zjavného vraha mladého Filipínca, tak sa intenzívne pozastavujem aj nad týmto rozhodnutím,“ uviedol Pellegrini.
Pod heslom ani ryba, ani rak komentoval rozhodnutie súdu minister spravodlivosti Gábor Gál. „Iné orgány verejnej moci či zložky politického systému nemajú žiadne oprávnenie vydávať príkazy, ktoré by mohli ovplyvniť nezávislý výsledok rozhodovacej činnosti súdu alebo sudcu,“ konštatoval.Právnik Robert Bános si však myslí, že legislatíva umožňuje aj menej razantné postupy a väzbu považuje za neadekvátny krok. „Sudca mohol nariadiť probačný dohľad, vyžiadať peňažnú záruku, prijať sľub, nariadiť elektronický monitoring, rovnako mohli byť využité civilnoprocesné postupy,“ dodal Bános.
Väzba je v tomto prípade neadekvátna
Marek Benedik, advokát
Právny inštitút väzby bol v tomto prípade vzhľadom na okolnosti použitý úplne neproporcionálne. Je zrejmé, že nejde o zločincov, ale o ľudí, ktorí realizovali slobodu prejavu. Môžeme sa sporiť o to, či prekročili, alebo neprekročili hranice slobody prejavu, ale väzba je v tomto prípade niečo neadekvátne. Okrem toho je sporné, či vôbec došlo k spáchaniu trestného činu, či je veža, na ktorú vyliezli, verejnoprospešné zariadenie a či skutočne ohrozili jeho prevádzku. Ide jednoznačne o precedens a pre Slovensko negatívny.