Na päťsto kráv, dva luxusné automobily, 10 000 dolárov (takmer 8800 eur), dva bicykle, čln a niekoľko mobilných telefónov vystúpila cena pri aukčnom boji o detskú nevestu v Južnom Sudáne. Podľa vlády je to najvyššia cena, ktorá bola v tejto krajine zničenej občianskou vojnou za nevestu kedy zaplatená.
Víťazný dražiteľ je trikrát starší ako 17-ročná dievčina. Dražby sa zúčastnili najmenej štyria ďalší muži z Južného Sudánu, uviedol právnik obhajujúci ľudské práva Philips Anyang Ngong, ktorý sa dražbu pokúsil minulý mesiac zaraziť. Medzi dražiteľmi bol aj zástupca guvernéra štátu. "Bola degradovaná na obyčajný tovar," povedal agentúre AP Ngong, ktorý aféru považuje za "najväčšiu test, pokiaľ ide o zneužívanie detí, obchodovanie s ľuďmi a ich draženia". Všetci, ktorí sa na aukcii podieľali, by podľa neho mali byť potrestaní.
Dievča menom Nyalong Ngong Deng sa tento mesiac stalo deviatou ženou víťazného dražiteľa. Fotografie zverejnené na facebooku ju zachytávajú, ako v okázalých šatách sedí vedľa ženícha a zrak odovzdane klopí k zemi.
#Facebook took down a post of an auction held to seek the largest dowry for a #SouthSudanese girl from the highest bidder on October 25.
— edge.ug (@ug_edge) November 21, 2018
Nyalong Ngong Deng, 16, was married on November 3, and Facebook took the post down on November 9, CNN reports. https://t.co/ZKkpZWBKkD pic.twitter.com/79WpNohDoO
Súperenie dražiteľov vyvolalo rozhorčenie v Južnom Sudáne aj za hranicami krajiny. "Toto barbarské počínanie pripomína niekdajšie trhy s otrokmi. Skutočnosť, že je možné v súčasnej dobe nejakú dievčinu predať ako manželku pomocou najväčšej svetovej sociálnej siete je neuveriteľné," uviedol George Otimo, ktorý riadi miestnu pobočku humanitárnej organizácie Plan International.
V Južnom Sudáne je kultúrnou zvyklosť za nevesty jej rodinám platiť, zvyčajne vo forme kráv. Krajina má tiež dlhú tradíciu detských sobášov. Hoci je táto praktika teraz nezákonná, 40 percent dievčat sa vydá pred zavŕšením 18 rokov, uvádza Populačný fond OSN (UNFPA).