K tomuto záveru dospeli vedci z americkej kalifornskej univerzity, podľa ktorých tieto chemikálie ovplyvňujú hormonálne signály v tele a urýchľujú rast a dozrievanie. Skoršiu pubertu vedci zaznamenali aj u dievčat, ktorých matky kozmetiku s týmito chemikáliami používali počas tehotenstva.
"Našli sme dôkazy, že niektoré chemické látky hojne používané pri výrobe kozmetických prípravkov súvisia so skorším nástupom puberty," uviedla Kim Harley, ktorá výskum riadila. Štúdiu zverejnil vo svojom najnovšom vydaní britský odborný magazín Human Reproduction.
Podľa Harley k predchádzajúcej puberte prispievajú najmä dve látky - dietyl ftalátu, často používaný v parfumoch a deodorantoch, a triklosan, ktorý je ako antibakteriálna látka prítomná v niektorých mydlách alebo zubných pastách.
Vedci zistili, že ak tehotné ženy vykazujú vysoké hladiny týchto látok počas gravidity, prídu ich deti do puberty skôr. Konkrétne každé zdvojnásobenie hladiny týchto látok v moči znamená nástup puberty o mesiac skôr.
Aj dievčatá, ktoré pri meraní vo veku deviatich rokov mali zvýšené hladiny parabénov, zastihla puberta skôr ako ich rovesníčky, ktoré mali hladinu nižšiu. Štúdie sa zúčastnilo 388 detí a ich matiek, ktoré sa do dlhodobého výskumu zapojili už v rokoch 1999 a 2000.