Plyn zdražie v priemere o 5,67 %, elektrina len o stotinu menej, teplo o 4,7 %. „Ceny na trhoch sa jednoducho zbláznili a na toto všetko bolo potrebné reagovať,“ povedal šéf ÚRSO Ľubomír Jahnátek. Z údajov, ktoré bývalý minister hospodárstva v prvej vláde Roberta Fica (Smer) predstavil, vyplýva, že napríklad za elektrinu si najviac priplatia klienti Východoslovenskej energetiky, v priemere 7,4 %. Dalo sa to čakať.
Ceny energií na svetových burzách rastú dvojciferným tempom. Emisné povolenky na vypúšťanie CO2, ktoré platia producenti elektriny z fosílnych palív, dokonca medziročne zdraželi o 222 %! Regulátor tvrdí, že robil, čo mohol, aby návrhy na úpravu cien, ktoré mu dodávatelia predložili, premietol do znesiteľných rozhodnutí.
„Keby úrad v plnej miere zohľadnil napríklad návrhy od dodávateľov elektriny, cena elektriny by pre slovenské domácnosti stúpla o 13,86 percenta,“ povedal Jahnátek. V roku 2018 sa regulované ceny zvýšili podstatne menej. „Aj nárasty cien týchto komodít na svetových burzách boli vlani nižšie,“ dodáva analytička Poštovej banky Jana Glasová.
Zvýšenie postihne ľudí s nízkym príjmom
Martin Halás, Inštitút pre výskum sociálno-ekonomických rizík a alternatív
Viac ako polovica z 1,9 milióna slovenských domácností žije z mesačného príjmu do 600 eur. Náklady týchto domácností na bývanie, vodu, elektrinu a plyn podľa spotrebného koša Štatistického úradu predstavujú skoro 30 % z disponibilného príjmu. Pre tieto domácnosti je každé zvyšovanie nákladov otázkou, či si uberú na potravinách, liekoch, školských či zdravotníckych pomôckach.
Postihne to najviac nízkopríjmové domácnosti. Štát má v rámci svojej sociálnej politiky kompenzovať nárasty cien energií. Zaujímavé je, že napriek tomu, že ekonomika rastie, rastie aj priemerná mzda, príjmy domácností klesajú.
Životné minimum ako minimálna hranica príjmov, pod ktorou nastáva stav núdze, nie je zvyšované adekvátne k rastu ekonomických ukazovateľov, takisto ako je nedostatočné zvyšovanie minimálnej mzdy. Domácnosti odkázané na pomoc štátu sa tak dostávajú na hranicu chudoby a zadlžujú sa.