Sedia v nej aj najťažší zločinci a vrahovia. Prípad priniesol Slovensku
medzinárodnú hanbu a kritizovali ho viaceré nadnárodné organizácie. „Dospeli sme k dvom záverom. Dôvody väzby neexistovali už pri podávaní návrhu a neexistujú ani teraz. Tí ľudia sú vo väzbe neprávom,“ uviedol generálny prokurátor, pričom podľa neho skutok nebol ani dobre právne kvalifikovaný.
„Paradox je v tom, že teraz sa to pre nich môže skončiť beztrestne alebo aj horšie, v každom prípade k ustáleniu právnej kvalifikácie musí prebehnúť rozsiahle dokazovanie,“ dodal Čižnár s tým, že kým sa tak nestane, aktivisti budú stíhaní na slobode. Členovia Greenpeace strávili v cele 6 nocí, keď vyliezli na ťažobnú vežu Hornonitrianskych baní v Novákoch.
„Ochrancovia sa bez rozmyslu púšťajú do takej prezentácie ochrany životného prostredia, pri ktorej nevedia odhadnúť primeranosť prostriedkov. Z výpovedí niektorých obvinených vyplynulo, že už v minulosti sa na podobných aktivitách zúčastnili, ale ich spôsob prejavu a prostriedky, ktoré volia, sa stupňujú až do takých prejavov, ako bol výstup na vežu. A v takýchto činnostiach, vzhľadom na ich prezentovaný postoj ochrancov životného prostredia, budú naďalej pokračovať, a teda aj pokračovať v páchaní trestnej činnosti,“ píše sa v uznesení prievidzského súdu, ktorý poslal aktivistov do basy.
Greenpeace: Sme radi, že konal rýchlo
Sme veľmi radi, že generálny prokurátor uznal nezmyselnosť zadržiavania aktivistov. Rovnako oceňujeme, že konal tak rýchlo a aktivisti môžu byť po siedmich dňoch za mrežami konečne na slobode. Zdá sa, že stále sme krajinou, v ktorej sa za ochranu prostredia a zdravia ľudí nebude nakladať s ľuďmi ako so zločincami.