Problémom boli aj chýbajúce nahrávky, ktoré mali v konšpiračnom byte na Vazovovej ulici v Bratislave v rokoch 2005 - 2006 zachytávať stretnutia šéfa finančnej skupiny Penta Jaroslava Haščáka (49) s mnohými politikmi vtedajšej koalície aj opozície. Podľa Denníka N sa však nahrávky teraz našli v trezore obvineného podnikateľa Mariána Kočnera (55), u ktorého nedávno robili domové prehliadky. Aký vplyv to bude mať na vyšetrenie Gorily?
Gorila zachytáva a podrobne opisuje prepojenie biznisu s politikou. V konšpiračnom byte Zoltána Vargu, ktorý pracoval pre Pentu, sa podľa hrubého analytického spisu stretávali politici z SDKÚ, SMK, KDH alebo aj z bývalej strany ANO Pavla Ruska. Dlhé roky sa otázke, či v byte pil kolu, vyhýba expremiér Robert Fico, ktorý rád odkazuje, že ide o kauzu druhej Dzurindovej vlády, aj keď on sám má vybavovať kšefty pre sponzorov strany.
Spis zachytáva, ako Penta korumpuje politické špičky, aby mala prístup k privatizácii a obchodom so štátom. Autenticitu prepisu mnohí spochybňovali a politici poukazovali na to, že ide o nepotvrdené informácie, z ktorých množstvo nie je pravdivých. Bývalý šéf vyšetrovacieho tímu Marek Gajdoš, naopak, hovoril, že jeho pravosť sa práve vďaka práci polície potvrdzuje. Až doteraz pritom neexistoval žiadny zvukový záznam z opisovaných stretnutí.
Policajti NAKA ho mali získať po tom, čo vtrhli do objektov Mariána Kočnera, kde preverovali okolnosti súvisiace s vraždou Jána Kuciaka († 27) a jeho partnerky. Podľa Denníka N našli v trezore v jednom z Kočnerových domov USB kľúč, na ktorom sa objavili zvukové nahrávky. Po ich kontrole zistili, že ide o totožný obsah so spisom Gorila.
Gajdoš hovorí, že očakával, že sa niečo podobné skôr či neskôr objaví. „Ak by sa preukázala pravosť nahrávky, len by to potvrdilo moje vtedajšie slová o autenticite,“ skonštatoval Gajdoš. Myslí si však, že s najväčšou pravdepodobnosťou nebudú nahrávky použiteľné ako zákonný dôkaz. „Ak by to tak bolo, išlo by o obrovský prínos pre vyšetrovanie a viem si predstaviť aj vznášanie obvinení v súvislosti s preukázanými finančnými tokmi,“ dodal Gajdoš Denníku N.
Narážal zrejme na to, že Ústavný súd neskôr rozhodol, že odpočúvanie nebolo v súlade so zákonom. Advokát Róbert Banós prízvukuje, že takéto nahrávky naozaj nebudú môcť využiť. „Pokiaľ je nejaký dôkaz získaný protizákonne, v trestnom konaní ho nemožno použiť a nemalo by sa naň vôbec prihliadať. Pokiaľ ide o porovnanie ich pravosti, robia to znalecké ústavy, ktoré sa dopátrajú k tomu, či ide o pravé, alebo nepravé nahrávky,“ skonštatoval.
Špeciálna prokuratúra pod vedením Dušana Kováčika, ktorý prípad dozoruje, nechcela nájdenie zvukových záznamov komentovať. Sama skupina Penta dlhé roky opakuje, že sa žiadne korupčné správanie ani po rokoch nepotvrdilo. „Nevidíme preto žiadny dôvod komentovať klebety o údajných nahrávkach z nelegálneho odpočúvania a zapájať sa tak do spravodajských hier a konšpirácií,“ povedal hovorca Gabriel Tóth.
Polícia preveruje aj to, či niekto z tajných neobchodoval s nahrávkami z odpočúvania. Skloňuje sa meno bývalého šéfa kontrarozviedky SIS Ľubomíra Arpáša, ktorý v minulosti potvrdil, že spolupracoval s Pentou, avšak odmieta, že by skupine poskytol nejaké nahrávky. Podľa spisu ich pritom predal za niekoľko miliónov korún. Je tak otázne, ako sa takéto nahrávky dostali ku Kočnerovi.
Čo sa píše v gorile
"Haščák diskutuje s Bubeníkovou
- Fakt je taký, že my Fica financujeme 8 rokov
- Haščák radí Bubeníkovej, aby vo veci išla za Dzurindom a použila ženské zbrane."
"Fico pri údajnom stretnutí s Hasčákom
- Fico hovorí, že v politike je 14 rokov, nie je samovrah a nedá sa po vstupe do vlády predať za 5,50.
- So Širokým sa dá, ale s Poórom je to horšie."
"Haščákové rozhovory s Malchárkom
- Obchody s Dzurindom robí nepriamo (cez Palacku) Haščák.
- Podľa Malchárka je Gašparovič hlupák (má IQ húpacieho koňa) a nevie povedať 2 súvislé vety.
- Malchárek rozpráva, ako pri privatizácii letiska zafungovala jeho spolupráca s Dzurindom."
Kauza Gorila
November 2005
Zamestnanec SIS Peter Holúbek spozoroval pred domom na Vazovovej ulici v Bratislave vládne limuzíny aj autá predstaviteľov Penty. SIS vypracovala žiadosť o odpočúvanie bytu, patril podnikateľovi Zoltánovi Vargovi.
Január 2006
V tejto dobe prebehli monitorované schôdzky v byte, na ktorých sa zúčastnili viacerí politici.
December 2011
Na verejnosť sa dostal údajný spis tajnej služby
Január 2012
Ako prvá skončila pre kauzu Anna Bubeníková, šéfka Fondu národného majetku.
Január/Marec 2012
Séria protestov Gorila.
Marec 2012
Prvý obvinený v kauze Pavol Rusko, obvinenie neskôr zrušili ako neopodstatnené.
Jún 2012
Obvinili notárku zo Šamorína Dalmu N. z trestného činu zneužitia právomocí verejného činiteľa, aj toto obvinenie bolo neskôr zrušené.
Júl 2012
Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik tvrdí, že v kauze Gorila nie je možné zatiaľ nikoho obviniť.
September 2012
Minister vnútra Robert Kaliňák predniesol v parlamente prvú správu o vyšetrovaní kauzy Gorila. Hovoril o tom, koľko úkonov bolo urobených a koľko svedkov polícia vypočula...
Marec 2013
Vo vyšetrovaní kauzy Gorila pribudlo ďalšie trestné stíhanie v súvislosti so Slovenskými elektrárňami.
Október 2013
Polícia zastavila vyšetrovanie údajného kupovania poslancov pri hlasovaní o zdravotníckych zákonoch počas druhej vlády Mikuláša Dzurindu.
Október 2016
Šéf vyšetrovacieho tímu Gorila Marek Gajdoš ohlásil odchod do civilu. Ako dôvod uviedol pracovné podmienky. Neskôr prezidentovi Kiskovi povedal, že sa pokúsil predvolať Fica.
December 2016
Gajdoša nahradil na čele vyšetrovacieho tímu Lukáš Kyselica.
2018
Niekedy v priebehu tohto roka bol v kauze vypovedať expremiér Robert Fico.