"Pôjdem do Marrákeša, aby som oznámil pozíciu belgického parlamentu, ktorý sa bude zaoberať migračným paktom", uviedol Michel.
Migračný pakt môže viesť k rozpadu koaličnej vlády, uviedli viaceré belgické médiá, ktoré pozorne sledujú napätie vo vládnej koalícii, keď najväčšia politická strana - Nová flámska aliancia (N-VA) - nesúhlasí s podpisom migračného paktu a stojí za mediálnou kampaňou proti liberálnemu premiérovi. Ten má podporu ostatných troch koaličných strán. Médiá v tejto súvislosti uviedli, že krajina možno stojí pred rozpadom štvorčlennej koaličnej vlády, ktorá funguje od roku 2014.
Denník L'Echo upozornil, že pád vlády a vypísanie predčasných volieb by prišli v tom najnevhodnejšom momente. V tejto súvislosti denník citoval slová generálneho riaditeľa Federácie belgických zamestnávateľov Pietera Timmermansa, podľa ktorého vláda má na stole rozpracované dôležité projekty v oblasti zamestnanosti, tvorby rozpočtu, mobility, energetiky či zdravotníctva.
Televízna stanica RTBF situáciu opísala slovami, že vláda "utrpela mozgovú porážku", hoci z ústavného hľadiska aj naďalej funguje. RTBF upozornila, že prípadné súhlasné stanovisko parlamentu pre premiéra Michela by znamenalo "stratu tváre" pre N-VA a jej možný odchod z koalície. N-VA totiž otvorene a nahlas bojuje proti dohode, ktorú majú členské štáty OSN podpísať v dňoch 10. a 11. decembra v Marrákeši. Predseda strany Bart De Wever vyhlásil, že nebude podporovať vládu, ktorá by šla do Marrákešu.
Vicepremiér a minister vnútra Jan Jambon, dôležitá osobnosť v N-VA, sa v utorok večer snažil schladiť mediálne vášne, keď vyhlásil, že jeho strana vedie "konštruktívnu diskusiu" s predsedom vlády. "Naša práca pokračuje, vláda sa dnes nerozpadla," upozornil Jambon.
Ministri koaličnej vlády oznámili, že sa vrátia k rokovaniam v stredu dopoludnia.