Vláda podľa svojho uznesenia uložila predsedovi vlády vykonať príslušné opatrenia spojené so stiahnutím Slovenskej republiky z procesu prijímania Globálneho paktu o bezpečnej, riadenej a legálnej migrácii a zároveň prikázala ministrom zdržať sa konania, ktoré by mohlo vyvolať pocit, že sa k paktu prihlasujú. Ako po rokovaní vlády informoval premiér Peter Pellegrini, najbližšie vláda zasadne po konferencii v Marrakéši, a keďže v stredu nikomu neodsúhlasili cestu do Maroka, nikto tam ani nejde. Pre neschválenie tohto dokumentu sa minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák dostal do sporu s vládou a parlamentom.
Kompakt sa vypracovával vo Valnom zhromaždení OSN v čase, keď mu predsedal Lajčák. Ten tento dokument obhajoval, vysvetľoval, že nezasahuje do suverenity štátov a pomôže ochrániť Slovákov a Slovenky, ktoré pracujú napríklad ako opatrovateľky v Rakúsku. Proti tomuto dokumentu hlasovala Národná rada SR minulý týždeň, proti prijatiu kompaktu sa vyslovili strany Smer-SD, SNS, Sme rodina a ĽSNS. Tieto strany majú problém aj s tým, aby do Marakéša išiel zástupca Slovenska prezentovať výhrady Slovenska. Lajčák vo štvrtok, keď parlament toto uznesenie prijal, oznámil podanie demisie. Tá sa dostala k prezidentovi na stôl v piatok. Dnes po rokovaní vlády sa Lajčák aj Pellegrini majú stretnúť s prezidentom Andrejom Kiskom, ktorý je za účasť Slovenska v Marakéši.
Podľa svojich slov pozícii ministra rozumie, ale bol by nerád, ak by o neho Slovensko prišlo. Za jeho zotrvanie vo funkcii sa bol u premiéra prihovoriť aj šéf Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Thomas Greminger. Slovensko bude tejto organizácii budúci rok predsedať. Právnici upozorňujú, že prezident nemôže demisiu odmietnuť.