Manželka moderátora Mateja Sajfu Cifru (39), vždy vysmiata blondínka, však vo svojom vnútri skrýva boliestky z minulosti, ktoré ju mátajú dodnes. Ako totiž priznala, bojovala s psychickými poruchami, ktoré sa týkali príjmu potravy. Desivé tajomstvo v sebe držala niekoľko rokov, až sa napokon rozhodla prehovoriť o nočnej more, s ktorou bojovala a ktorá ju mohla stáť život.
Ostrihoňová, ktorá má okrem vlastných projektov základňu v televízii Markíza, pred pár dňami načrtla na svojom profile na sociálnej sieti tému týkajúcu sa nebezpečných psychických porúch, akými anorexia či bulímia rozhodne sú. Znepáčil sa jej totiž úryvok textu, ktorý v nej naštartoval a priniesol na svetlo sveta jej vlastných démonov, s ktorými ona sama zápasila.
„V čase, keď majú osem- či deväťročné deti naháňať loptu, riešiť domáce úlohy a tešiť sa, že dostanú poobede dezert, sú im priamo v škole podsúvané vnemy, aké je skvelé schudnúť. Odmala im my dospelí nenápadne dávame najavo, aký je dôležitý slimfit. Schudnúť = uspieť - aspoň podľa diktátu pre tretiakov na základnej,“ napísala rozhorčene Veronika. Vzápätí sa rozprúdila búrlivá diskusia, ktorá ľudí rozdelila na dva tábory. Do horúcej debaty sa aktívne zapojila aj samotná Ostrihoňová, ktorá priznala šokujúce tajomstvo. Je totiž jednou zo žien, ktoré si v minulosti prešli obrovským peklom. „Skúste sa porozprávať s niekým, kto poruchou príjmu potravy trpel. Ja som napríklad jednou z tých ľudí,“ uviedla bez okolkov blondínka s tým, že na vlastnej koži okúsila aj samotné dno.
„Sama som mala problémy s jedlom, verte mi, viem, o čom hovorím,“ prekvapujúco napísala Veronika. Nový Čas moderátorku oslovil, tá však viac o svojom bolestivom tajomstve z minulosti nechcela hovoriť. Podľa informácií Nového Času však sympatická blondínka trpela bulímiou, s ktorou našťastie úspešne zabojovala. Prečo sa však dostala do osídiel tejto psychickej poruchy, nevedno. Vzhľadom na problémy, ktoré ju trápili, však už veľmi nechcela hovoriť. „Za tým, čo som napísala, si stojím, ale nechcem o tom viac hovoriť,“ zneli jej slová.
Mohla zomrieť
V čase, keď Ostrihoňová bojovala s ťažkým psychickým problémom, však zrejme ani len netušila, aké následky jej môžu hroziť. Podľa psychológa Františka Skokana ide v týchto prípadoch dokonca o život. „Keď žena či dievča neprijíma potravu, telo nedostáva dostatok látok na to, aby zabezpečovalo všetky základné cytologické funkcie. Všetko sa to odzrkadlí na celkovom zdravotnom stave, čiže aj na psychickom. Ľudia, ktorí majú anorexiu, si idú za svojím cieľom, no sú schopní ísť s hmotnosťou dole, hrozí trvalé poškodenie zdravia až smrť,“ vystríha odborník.
Problém môže byť v rodine
František Skokan, psychológ
Základný problém pri poruchách príjmu potravy je v rodinnom prostredí. Bulímia je jednoducho povedané prejedanie a následný pocit viny, po ktorom prichádza vyvrátenie potravy. Anorexia je chorobné odmietanie stravy. Pri anorexii, ktorá postihuje percentuálne viac žien či dievčat ako mužov, je dosť často opisovaný zlý vzťah matky s dcérou. V podstate rodič nie je spokojný s dieťaťom a to si nevie vytvoriť reálny obraz o sebe. Veľmi dobré je, keď sa poruchy príjmu potravy podchytia hneď na začiatku a rodičia potom musia zmeniť prístup k dieťaťu. Najlepšia liečba je psychoterapia a naučiť dieťa, aby získalo určité stravovacie návyky.
Riziká poruchy príjmu potravy
Miloš Bubán, gastroenterológ
- Vynechávanie menštruácie
- Veľká slabosť
- Strata záujmu o život
- Podvýživa orgánov
- Problémy s otehotnením
- Suchá koža
- Lámanie nechtov
- Vypadávanie vlasov
- Hrozba smrti