Na tom majú byť nahrávky údajných rozhovorov šéfa Penty Haščáka s politickými špičkami. Zatiaľ čo niektorí právnici tvrdia, že sú nahrávky pred súdom nepoužiteľné, iní majú zase opačný postoj. Čo teraz bude s audiozáznamami? Expremiéri Robert Fico či Mikuláš Dzurinda, vtedajší minister hospodárstva Jirko Malchárek alebo aj bývalá šéfka Fondu národného majetku Anna Bubeníková a mnohí ďalší. V spise Gorila sa spomínajú mená viacerých politických predstaviteľov, pričom v hlavnej úlohe vystupuje šéf Penty Jaroslav Haščák, ktorý označil prepisy za fikciu.
Teraz sa však v trezore Kočnera, podozrivého z falšovania miliónových zmeniek a objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka, objavili nahrávky, ktoré by mohli pravosť spisu, a tým aj nelegálnych prepojení biznisu a politiky potvrdiť. Nie je však isté, či si ich verejnosť niekedy vypočuje, ani to, či by boli použiteľné na súde. „Existuje spôsob, ako by to mohlo poslúžiť ako dôkaz,“ tvrdí docent trestného práva Peter Kováč, bližšie však svoje tvrdenie vysvetliť nechce. „Nebudem nikoho poučovať, tí, ktorí tomu rozumejú, vedia, čo tým myslím. Nebudem nikomu dávať návody. Netreba myslieť len lineárne, ale aj do strán,“ dodal Kováč.
Jednoznačné nie
Právnik Marek Benedik si, naopak, myslí, že nahrávky použiteľné nebudú. „Z nezákonného dôkazu sa nespraví zákonný. Nemyslím si, že ak aj niekto má nejakú teóriu, tak by bola prakticky zrealizovateľná. Problém je najmä v tom, že Ústavný súd kvalifikoval tie nahrávky ako nezákonné, pretože porušujú základné práva a slobody odpočúvaných osôb, respektíve ich právo na súkromie. Nemôžu preto byť použité pre žiadny orgán činný v trestnom konaní proti osobám vystupujúcim v kauze Gorila,“ ozrejmil Benedik. Dodal, že aj keby sa to nejakým spôsobom použilo, pravdepodobne by sa aktéri kauzy obrátili na Európsky súd pre ľudské práva a boli by úspešní.
Automaticky tiež podľa neho neznamená, že nahrávky nemôžu vyšetreniu kauzy pomôcť. „Vedia sa od toho vyšetrovatelia odraziť, ak doteraz tým prepisom neprikladali vážnosť. Nezákonné nahrávky nemôžu byť na súde síce nosným dôkazom, ale ak polícia zdokumentuje tie finančné toky, o ktorých sa v spise hovorí, a zistí, že sumy boli dokázateľne prehnané, tak môže dôjsť aj k odsúdeniu niektorých osôb,“ zakončil Benedik.
Pred políciou stojí aj úloha overiť pravosť zvukového záznamu. „My vieme zistiť, či na tom USB kľúči bolo niečo niekedy a kedy manipulované a či je to originál,“ povedal Novému Času znalec, ktorý nechcel byť menovaný. Zaujímavou skutočnosťou je, že na Slovensku má byť v súčasnosti iba jeden aktívny znalec fonoskopie, vednej disciplíny zaoberajúcej sa analýzou zvukových záznamov. Pracuje v Kriminalistickom a expertíznom ústave Policajného zboru. Druhý znalec nedávno zomrel, tretia znalkyňa je na rodičovskej dovolenke.
Ako sa skúma zvuková stopa?
V prípade požiadavky overiť pravosť záznamu sa zisťujú zmeny plynulosti záznamu, či už v priebehu nahrávania, alebo po jeho dokončení. Analyzuje sa vplyv podmienok, za ktorých vznikli (rušivé zvuky, frekvenčné spektrum záznamu, prípadne mechanické a magnetické vlastnosti nosiča záznamu). Porovnaním viacerých sporných nahrávok sa zisťuje, či ide o hlas jednej a tej istej osoby. Posudzujú sa okolnosti vzniku hovoreného prejavu, napr. či ide o prejav spontánny, alebo vopred pripravený a potom prečítaný alebo naučený naspamäť. Zisťuje sa obsah nahrávok, ktorých kvalita je znížená, napr. okolitým hlukom, rušením, chybným spôsobom nahrávania, prípadne tým, že hovoriace osoby šepkajú. Ak je nahrávka vplyvom prítomnosti šumov a brumov nezrozumiteľná, vykoná sa technická úprava za účelom zlepšenia zrozumiteľnosti.
Sporia sa aj politici
Gábor Gál, minister spravodlivosti
Nezákonne získané dôkazy nemôžu byť vzaté do úvahy. Či bolo niečo zákonné, alebo nezákonné, to je na detailoch. Ak to je nezákonné, tak to tak bude vyhodnotené.
Denisa Saková, ministerka vnútra
Nechajme sa prekvapiť, asi tento materiál neobstojí ako dôkazový materiál v súdnom konaní, ale nie som orgán činný v trestnom konaní, je to len môj názor.
Čo si o spise povedali hlavní aktéri?
Róbert Fico
Jaroslav Haščák
Nekorumpovali sme žiadneho politika a ani inú verejne činnú osobu. Ja ani nikto z Penty. Nemali sme dôvod ich korumpovať.
Jirko Malchárek
A odo mňa sa chce nejaké verejné vyviňovanie z nezmyselnej fikcie. A ak by bola pravdivá Gorila, tak je to hnus, ktorý by sa ani mne nepáčil.
Anna Bubeníková
Zároveň však chcem opätovne zdôrazniť, že všetky obvinenia, ktoré sú uvedené v spise Gorila, sú absolútne nepravdivé a vykonštruované.
Mikuláš Dzurinda
Keď som naďabil na nezmysly typu, že mali byť provízie z privatizácie, a keď som sa dozvedel, že som sa mal s Pavlom Hrušovským podeliť o 200 miliónov korún, tak hádam odo mňa nechcete, aby som študoval takéto hlúposti.