Ankara obviňuje Dündara z účasti na protivládnych protestoch z roku 2013, informovala s odvolaním sa na turecké štátne médiá agentúra AFP.
Dündar žije v Nemecku, kam utiekol po tom, ako ho v roku 2016 v Turecku odsúdili za článok o tom, že Turecko údajne dodalo zbrane islamistickým skupinám v Sýrii.
Nový zatykač voči jeho osobe je spájaný s vyšetrovaním tureckého finančníka a filantropa Osmana Kavalu, ktorý je vo väzbe v Turecku viac než rok. Ankara Kavalu podozrieva z financovania protivládnych protestov v istanbulskom parku Gezi v roku 2013 a spája ho tiež s zmareným pokusom o štátny prevrat v roku 2016. Kavala tieto obvinenia odmieta a ľudskoprávne skupiny poukazujú i na fakt, že proti nemu neboli doposiaľ vznesené nijaké obvinenia.
Samotný Dündar je obvinený z toho, že konal ako agent a snažil sa zvyšovať napätie a posilňovať odpor "teroristickej organizácie" voči bezpečnostným zložkám, uviedla AFP. Dündar na zatykač reagoval na sociálnej sieti Twitter, kde vyjadril hrdosť z toho, že ho spájajú so zmienenými protestmi.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan počas svojej septembrovej návštevy v Berlíne odovzdal Nemecku zoznam s desiatkami ľudí, o ktorých vydanie Ankara žiada pre podozrenie z napojenia na teroristické skupiny. Medzi menami figuroval i Dündar.
Kavalov prípad sprevádzajú kontroverzie, ktoré za zintenzívnili po tom, ako Ankara v novembri zadržala 14 osôb - medzi nimi aj vysokoškolských učiteľov, novinárov či občianskych aktivistov obvinených z prepojenia na tohto filantropa, predsedu mimovládneho združenie Anatólskej kultúry (Anadolu Kültür). Väčšinu zo zadržaných neskôr prepustili. Ich zatknutie sa však stretlo s ostrou kritikou zo strany USA, EÚ i tureckej opozície.
Osman Kavala je aj spoluzakladateľom vydavateľstva a je dobre známy v komunite intelektuálov nielen v Turecku, ale aj v zahraničí. Združenie Anadolu Kültür má za cieľ prekonať rozdiely v rámci tureckej spoločnosti prostredníctvom kultúry a umenia.