Dôvodom bolo zlacnenie rastlinných olejov, mliečnych výrobkov a obilnín. Uviedla to vo štvrtok Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO). Z údajov FAO vyplýva, že index cien potravín, ktorý mapuje mesačné zmeny v cenách obilnín, olejnín, mliečnych výrobkov, mäsa a cukru, v novembri klesol na 160,8 bodu z revidovaných 162,9 bodu v októbri, a dosiahol tak najnižšiu úroveň od mája 2016.
Októbrový údaj bol revidovaný smerom nadol z pôvodných 163,5 bodu. V novembri pritom vzrástol len index cien cukru, a to medzimesačne o 4,4 %. Index cien obilnín, naopak, klesol o 1,1 bodu na 164 bodov. Ceny rastlinných olejov sa znížili už desiaty mesiac po sebe, a to 7,6 % na 12-ročné minimum. Pod pokles cien obilnín sa podpísala čiastočne nová úroda, a tiež konkurencia na trhu, skonštatovala FAO.
Aj ceny palmového oleja výrazne klesli v reakcii na pretrvávajúce veľké zásoby popredných exportérov a po nedávnom znížení cien minerálnych olejov na celom svete. Ceny sójového a slnečnicového oleja poslali nadol "bohaté dodávky na trhy v USA, Európskej únii a na niekoľkých rozvíjajúcich sa trhov a pozitívny výhľad na ich produkciu v čiernomorskom regióne".
Ceny mliečnych výrobkov klesli v novembri už šiesty mesiac po sebe, a to o 3,3 %. Aj mäso mierne zlacnelo. FAO uviedla, že celková produkcia obilnín v sezóne 2018/19 sa odhaduje na 2,595 miliardy ton, čo je o niečo menej než predchádzajúca prognóza a 2,4 % pod vlaňajšou rekordne vysokou produkciou.
Predpoveď FAO pre svetovú produkciu pšenice v roku 2018/19 je 725,1 milióna ton. To je o 2,8 milióna ton menej ako pri predchádzajúcej prognóze a "odráža to znížené odhady pre tohtoročné úrody v Turecku a Rusku". Predpoveď FAO pre svetové zásoby obilnín v závere aktuálnej sezóny zostáva 726 miliónov ton.