Súčasný prezident Donald Trump urobil Bushovi poslednú službu, keď mu zapožičal lietadlo Air Force One, aby previezlo truhlu s jeho telom do Washingtonu. S rodinou Bushovcov a ďalšími politikmi je pritom rozhádaný, čo sa prejavilo aj na stredajšej rozlúčke v Národnej katedrále. V jednej lavici tam sedeli žijúci prezidenti - okrem Trumpa (72) aj Barack Obama (57), Bill Clinton (72) a Jimmy Carter (94) s manželkami. S Hillary Clintonovou (71), ktorá bola jeho súperkou v prezidentských voľbách, sa na seba ani nepozreli.
Na obrade sa zúčastnili okrem Bushovej rodiny aj britský princ Charles, nemecká kancelárka Angela Merkelová či jordánsky kráľ Abdulláh. Nechýbali ani Bushovi súčasníci, napríklad britský expremiér John Major. Rakvu potom Air Force One ešte v noci previezol do Houstonu, kde sa včera konal ďalší smútočný obrad, tentoraz v kruhu rodiny. Špeciálny vlak pomenovaný Bush 4141 potom truhlu previezol na pozemok Prezidentskej knižnice Georgea H. W. Busha, kde už odpočíva jeho manželka Barbara.
Počas vojny prežil zostrelenie
Na Slovensku Busha vnímame ako prezidenta, ktorým bol v rokoch 1989 až 1993. Uznanie Američanov si však vyslúžil aj ako vojnový hrdina. Do armády sa prihlásil v roku 1942 v deň svojich 18. narodenín a stal sa jedným z najmladších námorných pilotov. Lietal z lietadlových lodí a pri útoku na japonský ostrov Čičidžima ho 2. septembra 1944 zasiahla protilietadlová paľba. S horiacim motorom sa snažil zaletieť čo najviac od pobrežia, pretože Japonci zajatcom stínali hlavy. Nakoniec vyskočil padákom. Zvyšní dvaja členovia posádky zahynuli. Japonci po neho poslali čln, ale iné lietadlá ho zahnali. Busha nakoniec vylovila americká ponorka.