Poslanci 100-členného lotyšského parlamentu hlasovaním zamietli, aby sa ich krajina pripojila k migračnému paktu, na ktorom sa 193 členských štátov OSN dohodlo ešte v septembri 2016 a ktorého znenie následne schválili v júli 2018. Odchádzajúci lotyšský stredopravý premiér Máris Kučinskis tento týždeň prisľúbil, že sa v tejto otázke bude riadiť rozhodnutím parlamentu.
Medzi poslancami, ktorí hlasovali proti paktu, bola i Dagmara Beitnere-Le Gallaová z Novej konzervatívnej strany (JKP). Podľa jej slov je pakt "veľmi zle vypracovaný vzhľadom na to, že ide o dokument, ktorý môže mať značné dôsledky pre celý svet".
Globálny pakt OSN o migrácii by sa mal oficiálne prijať na konferencii v marockom Marrákeši, ktorá sa uskutoční v dňoch 10. a 11. decembra. Cieľom tohto 34-stranového dokumentu je pomôcť lepšie organizovať migračné toky a posilniť práva migrantov. Viacero krajín vrátane Slovenska, Austrálie, Bulharska, Česka, Maďarska, Rakúska, Poľska, Spojených štátov a Izraela však už oznámilo, že sa k tejto iniciatíve nepripoja.
Kritici paktu okrem iného tvrdia, že ako ľudské právo je v tomto dokumente zakotvená aj migrácia z ekonomických dôvodov. Pakt napádajú najmä pravicoví politici, ktorí ho označujú za urážku suverenity ich krajín, píše AFP.