Reklama

7 mýtov o tampónoch

7 mýtov o tampónoch

Zdroj: anc

Reklama

SLOVENSKO - Spôsobujú infekcie, nemôžete s nimi spať, blokujú krvácanie.

To je výber tých najväčších strašiakov, ktoré o tampónoch kolujú. Je to však naozaj tak? Gynekológovia tvrdia, že ich používanie je zo zdravotného hľadiska minimálne rovnocenné ako používanie vložiek, a teda to, čo sa o nich hovorí, nie je pravda. Nový Čas vám prináša prehľad siedmich mýtov, ktoré sa s tampónmi spájajú.

Na výrobu tampónov sa používa niekoľko druhov umelých hodvábov (zlisovaná buničina), ktoré môžu byť kombinované s bavlnenými vláknami. Tie sú kryté ľahkým netkaným materiálom vyrobeným zo syntetických materiálov. Šnúrka na odstránenie je z bavlny či iných bežných textílií a je krytá tak, aby nesala tekutinu. Potom sa tampón balí do fólie, ktorá udrží hygienu a ochráni pred poškodením.

Mávate zápaly?

Ak vás trápia silné výtoky či svrbenia, navštívte lekára a tampónom sa radšej načas vyhnite. „Takýmto ženám by som používanie tampónov neodporúčala. Zápaly bývajú spôsobené oslabením imunity. Preto by ste s týmto problémom mali čo najskôr zájsť k imunológovi, ktorý vám dokáže pomôcť,“ radí MUDr. K. Greksová. Keď budete opäť zdravá, môžete si ich znovu dovoliť. Väčšina negatívnych názorov na tampóny sa však nezakladá na pravde a ide len o mýty.

1. Tampón nemôžu používať panny!

Podľa MUDr. Kataríny Greksovej môžu bez problémov používať tampóny aj ženy, ktoré pohlavný styk ešte nemali. „Mali by však siahnuť po tých najmenších typoch. Panenská blana je elastická. Pri nasávaní krvi sa tampón síce roztiahne, ale blanu nepoškodí,“ vysvetľuje K. Greksová.

2. Blokuje riadne krvácanie

Nie je to pravda. „Tampóny krv odsávajú okamžite priamo z pošvy. Fungujú v podstate ako špongia, nie ako štopeľ. Keď je tampón úplne nasiaknutý krvou, začne pretekať. Žena sama pocíti potrebu vymeniť ho. Aj preto nie je možné, aby tampóny krv blokovali,“ hovorí MUDr. K. Greksová.

3. Používanie tampónu spôsobuje infekciu

Základom je dodržiavať hygienu. „Tampón by ste si mali vymeniť najneskôr po ôsmich hodinách, no ak máte silné krvácanie, tak aj skôr,“ radí lekárka. Infekciu môžete dostať skôr z vložiek. „Pohybujú sa od konečníka cez vagínu po močovú rúru, čím sa môžu prenášať rôzne baktérie,“ hovorí a dodáva: „Používanie tampónov by však mali zvážiť ženy, ktoré majú časté mykózy.“

4. Nemôžem s ním spať ani športovať

Môžete robiť oboje. „Pred spaním aj po ňom a pri športovaní ho však vymeňte. Pri fyzickej aktivite je tampón oveľa pohodlnejší ako vložka,“ vysvetľuje K. Greksová a dodáva: „Môžete s ním aj plávať. Niektoré ženy si minitampóny zavádzajú dokonca aj vtedy, keď nemajú menštruáciu, a chránia sa tak napríklad pred baktériami vo verejných bazénoch.“ Častosť výmeny počas spánku závisí od intenzity krvácania.

5. Tampón sa vnútri môže stratiť!

Mal by byť zavedený v strednej tretine vagíny. Či už si ho dávate prstami, alebo aplikátorom, šnúrka by mala zostať mimo tela. „Otvor maternicového krčka je malý a neexistuje sila, ktorá by tampón vytláčala smerom hore. To znamená, že tampón nemôže samovoľne vkĺznuť do maternice a kdesi sa stratiť,“ hovorí gynekologička.

6. Nemôžem ho používať, lebo je nezdravý

To nie je pravda. Tampóny nespôsobujú žiadne podráždenia vonkajších genitálií, pretože sú vnútri. „Dokonca počas menštruácie čistia vagínu tým, že sajú krv. Udržiavajú prirodzené kyslé prostredie aj počas vašich dní. Neboli zistené žiadne problémy, ktoré by používanie tampónov mohlo spôsobovať,“ vraví MUDr. K. Greksová.

7. Spôsobuje toxický šok

Za posledných tridsať rokov nebola dokázaná žiadna priama súvislosť, že ho tampóny spôsobujú. Tento syndróm vyvoláva baktéria, tzv. zlatý stafylokok, ktorá po rýchlom množení vylučuje životunebezpečné toxíny. Vyskytuje sa u ľudí s oslabenou imunitou,“ hovorí Greksová. Prejavuje sa teplotami a vyrážkami. „Môže však rovnako postihnúť mužov, ženy, deti či novorodencov a vzniknúť z hocijakého poranenia,“ dodáva gynekologička.

Autor: © Nový Čas

Vyberáme pre Vás niečo viac