Český dTest sa pozrel na to, čo výrobky, ktoré sa predávajú pod označením vaječný likér, obsahujú a či spĺňajú požiadavky na tento druh alkoholu. Čo zistili? Čo je ešte vaječný likér a čo už nie? Niesť takéto označenie môže iba výrobok, ktorý má určitý podiel žĺtkov a alkoholu. Ako ukázal dTest, s jedným ani s druhým nie je problém. Vaječné likéry obsahujú to, čo majú, a ten, ktorý má menej žĺtkov (Walcher Bombardino), sa správne označuje ako likér s prídavkom vajec. Rozdiely sú v kvalite alkoholu.
Kým Bartida Vaječňák obsahuje rum, ostatné vaječné likéry lieh. „Považovali sme za prednosť, keď výrobca použil namiesto obyčajného liehu rum, teda sofistikovanejšiu, nákladnejšiu a chutnejšiu surovinu,“ tvrdí Vanda Jarošová z dTestu. S prídavnými látkami to už bolo horšie. Azofarbivá, ktoré sa v likéroch nezriedka nachádzajú, odolávajú času a neblednú. „Otázkou zostáva, prečo treba likér so žĺtkami vôbec farbiť, navyše farbivami s pochybnými dosahmi na ľudské zdravie,“ dodáva Jarošová.
Povolené zložky
- farbivá
- zahusťovadlá
- arómy
Povinné zložky
- najmenej 140 gramov žĺtkov na liter likéru
- bielok a cukor či med
- aspoň 14 % alkoholu v podobe liehu, destilátu alebo pálenky
Ingrediencie:
• 5 ks vaječných žĺtkov
• 1 konzerva kondenzovaného sladeného mlieka
• 5 polievkových lyžíc práškového cukru
• 0,5 l tmavý rum
• 1 balíček vanilkového cukru
Postup:
Žĺtky s práškovým aj vanilkovým cukrom vyšľaháme do penista, kým sa nám nezdvojnásobí objem. Pridáme salko a znova mixujeme. Nakoniec prilejeme alkohol a zľahka premiešame. Prelejeme do fľaše a skladujeme v chladničke.