Grécko v júli vyhostilo dvoch Rusov a ďalším dvom zakázalo vstup do krajiny. Atény podľa tlače obviňovali ruských diplomatov zo snáh rozšíriť ruský vplyv v Grécku, z podplácania gréckych činiteľov a z podkopávania dohody o novom názve bývalej juhoslovanskej republiky Macedónsko, ktorú krajiny nedávno uzavreli. Dohoda medzi Aténami a Skopje by mohla uľahčiť Macedónsku vstup do NATO.
Rusko ostro protestovalo a v auguste vyhostilo dvoch gréckych diplomatov. Putin po rokovaní s gréckym premiérom vyhlásil, že Rusko naďalej považuje grécky postup za nepodložený. "Sotva si dokážem predstaviť, že by si nejaká rozumná osoba v Grécku alebo v Rusku mohla myslieť, že Rusko je zapletené do nejakých machinácií či plánov proti Grécku. Je to úplný nezmysel," vyhlásil a dodal, že takéto spory by sa mali riešiť "bez divadelných gest". Avšak podotkol, že táto kapitola je uzavretá.
"Tento problém bol vyriešený a ja verím, že by sme sa z toho mali tešiť," povedal tiež Tsipras. Grécko podľa neho zdôraznilo význam konštruktívnych vzťahov s Ruskom v dialógu s Európskou úniou a s partnermi v NATO; vzťahy Západu a Ruska teraz charakterizuje skôr napätie. "Grécko musí plniť svoje záväzky ako člen EÚ a NATO, ale verí, že európska bezpečnostná architektúra nemôže vylučovať Rusko. To je postoj, ktorý som prijal na všetkých medzinárodných fórach," vyhlásil Tsipras.
Grécky premiér však podľa agentúry Reuters vyjadril počas rokovaní s Putinom znepokojenie nad predajom ruských zbraní Turecku. Obaja predstavitelia uviedli, že rokovali o možnosti prepravy ruského zemného plynu do južnej Európy cez Grécko. Minulý mesiac Rusko a Turecko oznámili dokončenie pobrežnej časti plynovodu TurkStream (Turkish Stream), ktorý má cez Čierne more dopravovať ruský plyn do Turecka. Putin v piatok poznamenal, že nový plynovod by mohol byť predĺžený, aby dopravil ruský plyn do Grécka a ďalších krajín na juhu Európy. "Verím, že je to celkom realistické," povedal.