Svoj krok si šéf diplomacie napokon rozmyslel napriek tomu, že vláda žiadny ústupok voči paktu neurobila. Lajčák tvrdí, že mu stačili garancie premiéra Petra Pellegriniho (43) a šéfa Smeru Roberta Fica (54). Čo od nich Lajčák žiadal? Pripúšťa vôbec ústava možnosť vziať späť demisiu? Rezignácia ministra zahraničia pripomínala politický tenis. Loptičku v podobe Miroslava Lajčáka si prehadzoval parlament a hlava štátu Andrej Kiska, keď sa už zdalo, že prezident dostal eso, vrátil Lajčáka do hry a vzal si čas pouvažovať nad demisiou.
Ministrovi zahraničia trvalo potom iba niečo vyše týždňa, kým si svoj odchod definitívne rozmyslel. „Prijal som rozhodnutie pokračovať vo výkone mandátu ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí a v tomto zmysle podniknem v najbližšom čase potrebné kroky,“ uviedol Lajčák a dodal, že je naďalej presvedčený, že uznesenie Národnej rady o odmietnutí paktu nie je správne. Minister svoj nečakaný krok zdôvodnil aj presviedčaním zo strany najvyšších ústavných činiteľov.
„Nezamyslieť sa nad svojím rozhodnutím po viacnásobných výzvach predsedu vlády, po vyjadreniach prezidenta republiky, ale tiež po stanovisku generálneho tajomníka OBSE by už asi nebolo zásadovosťou, ale skôr ješitnosťou,“ dodal s tým, že zavážilo aj blížiace sa predsedníctvo Slovenska v OBSE. „Cítim obavy, že môj odchod by bol vnímaný ako oslabenie slovenského predsedníctva v OBSE i celej organizácie,“ priblížil dôvody vzatia demisie späť Lajčák.
Jeho rozhodnutie rezonovalo aj v odbornej právnej verejnosti. Ústavní právnici sa nevedia zhodnúť, či je vôbec možné podanú demisiu vziať späť. „Ústava výslovne nerieši otázku, či je možné demisiu vziať späť alebo odvolať. Som preto toho názoru, že z formálnoprávneho pohľadu takýto krok nie je prípustný,“ vysvetlil Marek Domin, docent Katedry ústavného práva na Univerzite Komenského, pričom podľa neho by bolo ústavne najčistejšie riešenie demisiu Lajčáka prijať, následne ho hneď opätovne vymenovať za ministra zahraničia.
Premiérov poradca, expert na ústavu Eduard Barány, si, naopak, myslí, že takéto divadlo by bolo komické a vzatie demisie späť je aj samo osebe právne úplne v poriadku. „Podľa môjho názoru prezident nemá možnosť odmietnuť demisiu ministra, nemá však lehotu na jej prijatie. V prípade, že sa člen vlády rozhodne vziať svoju demisiu späť, môže tak urobiť až do momentu, keď ho prezident oficiálne odvolá,“ uviedol Barány.
Podpísané späťvzatie Lajčák doručil do prezidentskej kancelárie až neskoro o pol ôsmej večer, hodinu po tom, ako priletel z milánskeho zasadnutia OBSE. „Prezident vzal rozhodnutie ministra na vedomie,“ uviedli z kancelárie prezidenta. Koaliční predstavitelia Lajčákovo rozhodnutie vítajú, podľa veľkej časti opozície ide o právny problém a pripúšťajú, že sa v budúcnosti obrátia na Ústavný súd.
Tri Lajčákove podmienky zotrvania
1. Naša zahraničná politika sa naďalej dôsledne riadi programovým vyhlásením vlády.
2. Koaliční partneri rešpektujú koaličnú dohodu.
3. Súčasťou tohto rešpektu je aj rešpektovanie rozdelenia zodpovednosti za jednotlivé rezorty vo vláde.
Dá sa demisia vziať späť?
Áno
Peter Kubina, ústavný právnik
Ak by si člen vlády, ktorý podal demisiu, tento krok neskôr rozmyslel a rovnakým spôsobom, akým podal demisiu, by voči prezidentovi prejavil vôľu vo výkone funkcie pokračovať, prezident má v takomto prípade možnosť jeho demisiu aj neprijať a takýto postup by bol v súlade s jeho ústavnými povinnosťami.
Áno
Eduard Barány, bývalý podpredseda Ústavného súdu
Tento krok je plne v súlade s ústavou. Podľa môjho názoru prezident nemá možnosť odmietnuť demisiu ministra, nemá však lehotu na jej prijatie. V prípade, že sa člen vlády rozhodne vziať svoju demisiu späť, môže tak urobiť až do momentu, keď ho prezident odvolá. Mal by tak urobiť v písomnej forme. Od prezidenta sa po vzatí demisie späť neočakáva žiadny ďalší krok.
Nie
Robert Bános, právnik
Ústava nehovorí o možnosti vziať podanú demisiu späť a ani nehovorí o možnosti neprijatia demisie zo strany prezidenta. Minister už demisiu podal prezidentovi a ústava nepozná možnosť vziať demisiu späť. Ústava hovorí o tom, že prezident prijíma demisiu a možnosť jej odmietnutia zo strany prezidenta nepozná. Preto je možné to vyložiť tak, že prezident nemá právo demisiu odmietnuť.
Nie
Marek Domin, docent Katedry ústavného práva UK
Ústava výslovne nerieši otázku, či je možné demisiu vziať späť alebo odvolať. Som preto toho názoru, že z formálnoprávneho pohľadu takýto krok nie je prípustný. Ideálne by mal proces vyzerať tak, že po tom, ako minister podal demisiu, ju prezident prijme, no súčasne danéhoministra opäť vymenuje. Predchádzať tomu musí premiérov návrh na vymenovanie.