Podľa denníka The Guardian ide o jeden z najvyšších finančných trestov, aký kedy prevádzkovateľ rovnomennej sociálne siete dostal. Taliansky úrad o kroku informoval v piatkovej tlačovej správe.
AGCM uviedol, že kalifornská firma porušila štyri paragrafy talianskeho poriadku pre ochranu spotrebiteľov. Facebook vraj pri vytváraní účtu nedostatočne informoval užívateľa o skutočnej hodnote ich dát a o tom, k čomu budú využité. Podľa úradu zdôrazňoval iba bezplatnú povahu svojej platformy a zamlčoval zárobkovú zložku svojich operácií, čím ľudí nabádal k rozhodnutiu, ktoré by pri znalosti všetkých faktov neurobili. AGCM tiež ako "agresívne praktiky" kritizuje zdieľanie dát s tretími stranami za komerčnými účely, ktoré je vykonávané "bez predchádzajúceho vyjadreného súhlasu, teda spôsobom nevedomým a automatickým". Úrad tým odkazuje aj na východiskové nastavenie služieb Facebooku, ktoré "pripravujú odovzdávanie užívateľských dát stránkam a aplikáciám".
Okrem zaplatenia pokuty žiada od firmy zverejnenie "opravného" vyhlásenia, ktorým by verejnosť o problematike podrobne informovala. Facebook v prvej reakcii uviedol, že ľudia majú na platforme svoje osobné informácie vo vlastnej moci a že po nedávnych zmenách sú nastavenia týkajúce sa súkromia ľahšie dohľadateľné. "Skúmame rozhodnutie AGCM a prajeme si, aby sme s ním mohli spolupracovať na rozptýlení obáv. Tento rok sme urobili naše zmluvné podmienky jasnejšími, aby sme ľuďom pomohli pochopiť, ako používame dáta a ako naše podnikanie funguje," píše sa vo vyhlásení.
The Guardian uvádza, že talianske úrady na Facebook kvôli jeho dátovej politike vytvárajú výrazný tlak. Už vlani AGCM udelil spoločnosti pokutu tri milióny eur, pretože vraj tlačila užívateľa svojej chatovacej služby WhatsApp do zdieľania dát so základnou facebookovou mobilnou aplikáciou. Oproti tomu v Británii dostal Facebook za údajné prehrešky v rámci škandálu Cambridge Analytica pokutu len 500 000 libier (561-tisíc eur), čo je zároveň najvyšší trest, aký môže britský úrad pre ochranu osobných údajov udeliť.
Oveľa vyšší trest, až 1,63 miliardy dolárov (1,43 miliardy eur), mu hrozí v prípade, ktorý vyšetruje Írska komisia pre ochranu dát. Tá skúma, či bezpečnostná chyba v systémoch Facebooku, ktorá nedávno umožnila hackerom prístup k takmer 50 miliónom užívateľských účtov, nepredstavovala porušenie európskej smernice pre ochranu dát (GDPR). Oproti ročnému zisku spoločnosti je však maximálna možná pokuta stále len zlomkom, lebo vlani Facebook zarobil takmer 15,9 miliárd dolárov (takmer 14 miliárd eur).