Informovala o tom nezisková organizácia Lekári bez hraníc. Obete napadli ozbrojení muži počas ich dlhej cesty do Bentiu, kde si išli po jedlo. Agentúra AP píše, že k znásilňovaniu dochádza v krajine často aj po septembrovom podpísaní mierovej dohody, ktorá ukončila päťročnú občiansku vojnu, počas ktorej zomrelo takmer 400-tisíc ľudí.
Nyalgwon Mol Moon pre AP uviedla, že ju minulý týždeň prepadli dvaja ozbrojení maskovaní muži v civilnom oblečení, ktorí jej zobrali šaty, topánky a mlieko, ktoré chcela predať na trhu. Vystrašená žena dodala, že si bude musieť nájsť alternatívnu cestu do Bentiu. Ako objasnila, nemá inú možnosť, keďže v dedine Nhialdiu a jej okolí trpia nedostatkom jedla.
Mnohí z tamojších obyvateľov sú odkázaní na mesačné dodávky Svetového potravinového programu (WFP) Organizácie Spojených národov (OSN). Z Nhialdiu pritom musia prejsť do Bentiu 40 kilometrov, pričom mnohé ženy túto cestu podstúpia niekoľko ráz za mesiac. Zástupov WFP šokovali správy o sexuálnom násilí a plánujú premiestniť distribučné strediská bližšie ku komunitám, pričom už začali s úpravou ciest.
K útokom na ženy sa nikto neprihlásil. Vláda tvrdí, že za nimi stoja "neusmernení mladí ľudia", ktorí boli pred podpísaním mierovej dohody členmi bojujúcich strán. "Teraz im v rukách zostali zbrane a násilne si berú všetko, čo chcú," vyhlásil zástupca úradov Laraka Machar Turoal. OSN aj vláda v oblasti už nasadili viac jednotiek.